Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Review Questions OA.2 and OA.3. A box of cereal costs $6. That is 3 times as much as a container of milk costs. How much does a container of milk cost?

Similar presentations


Presentation on theme: "Review Questions OA.2 and OA.3. A box of cereal costs $6. That is 3 times as much as a container of milk costs. How much does a container of milk cost?"— Presentation transcript:

1 Review Questions OA.2 and OA.3

2 A box of cereal costs $6. That is 3 times as much as a container of milk costs. How much does a container of milk cost?

3

4

5 A newspaper costs $2. A book costs 9 times as much as a newspaper. How much does the book cost?

6 Denzel’s cat weighs 9 pounds. Maria’s dog weighs 45 pounds. How many times heavier is Maria’s dog than Denzel’s cat?

7 A music store has 438 rock CDs and 82 country CDs for sale. Last week, the store sold 106 CDs. How many CDs are left in the store?

8 Erik had 52 rare coins in his collection. His father gave him 19 more rare coins. Each rare coin is worth $9. What is the value of all of the coins in Erik’s collection?

9 A florist has 93 red roses and 54 white roses. He wants to arrange all of the roses into bunches of 7. Each bunch will have some red roses and some white roses. How many bunches of roses can the florist make?

10 A party of 30 adults and 14 children celebrates at a restaurant. Each table in the restaurant seats 6 people. How many tables will the party use?

11 Jared had 93 stamps. He gave 18 stamps to his brother. Then he put his remaining stamps in an album with 5 stamps on each page. How many pages of the stamp album did Jared use?

12 Mrs. Ramierz bought a toaster overn for $57 and a coffee maker for $29. She paid with a $100 bill. How much change did she get?

13 Rachel is making fruit punch for a party. The recipe calls for 22 cups of orange juice, 12 cups of apple juice, and 6 cups of pineapple juice. If each guest drinks 3 cups of punch, how many guests will the recipe serve?

14 What is the total cost of 2 sweaters at $12 each and 2 shirts at $8 each?

15 How many tables are needed for 23 girls and 19 boys if 5 people can sit at each table?

16 A tour group of 68 people has an over night stay at a hotel. Each person will receive a 3 pancake breakfast. How many pancakes will the hotel serve to the tour group? A. 184 B. 194 C. 204 D. 214

17 Hiro brushes his teeth 3 times each day. How many times will he brush his teeth in a month with 31 days? A. 11 B. 33 C. 93 D. 930

18 An auditorium has 68 rows of seats. There are 56 seats in each row. How many seats are there in all?

19 A baseball cap and T shirt set costs $9. What will be the total cost for 1,086 sets? A. $8,688 B. $9,765 C. $9,774 D. $10,317

20 A club charges $26 for a one year membership. The club has 6 members. How much does the club collect in membership fees each year? A. $208 B. $1,560 C. $1,612 D. $2,408

21 An oak table cost $96. That is 8 times as much as a pine table costs. How much does a pine table cost?

22 Peter travels a total of 105 miles to and from work each week. He works 5 days each week. How many miles does Peter travel each day?

23 Juanita bought a computer for $2,205. She will make 9 equal payments to pay off the computer. How much is each payment? A. 225 B. 245 C. 255 D. 275

24 The workers paved 1,353 feet of road today. That is 3 times as long as they paved yesterday. How much of the road did the workers pave yesterday? A. 450 ft B. 451 ft C. 551 ft D. 4,059 ft

25 Nita has a 250 inch roll of ribbon. She needs to cut as many 9 inch pieces as she can from the roll. How many 9 inch pieces can Nita cut? What is the length of the ribbon left over?

26 Nicole found that 3,429 divided by 4 = 857 R1. Which can she use to check that her answer is correct? A. (1 x 3,429) + 4 B. (4 x 857) + 1 C. (4 x 1) D. (4 x 857) x 1

27 Janelle cut 4 pieces of rope that measured 43 inches, 82 inches, 53 inches, and 27 inches. Which is the best estimate of the total length of all 4 pieces of rope? a.100 inches b.150 inches c.200 inches d.300 inches

28 A store had 135 customers in the morning and 884 customers in the afternoon. About how many more customers did the store have in the afternoon than in the morning? a.600 b.800 c.900 d.1,000

29 A movie theatre sold 23,874 tickets in August. It sold 15,345 tickets in September. About how many more tickets were sold in Aug than in Sept? a.2,000 b.3,000 c.5,000 d.9,000

30 The local bakery makes 7 trays of oatmeal cookies each morning. Each tray holds 22 cookies. About how many cookies does the bakery make each morning? a.140 b.180 c.210 d.300

31 Which is the best way to estimate 314 ÷ 9? a. 270÷9 b. 300 ÷ 9 c. 314 ÷ 10 d. 310 ÷ 10

32 Yesterday morning, a museum exhibit was open for 3 hours. There were 2,378 visitors each hour. Which is the best estimate for how may visitors in all 3 hours? a.7,000 b.7,200 c.7,500 d.8,000

33

34


Download ppt "Review Questions OA.2 and OA.3. A box of cereal costs $6. That is 3 times as much as a container of milk costs. How much does a container of milk cost?"

Similar presentations


Ads by Google