Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

5 Minute Check Simplify by dividing by the GCF. Complete in your notebook. 6 1. 16 45 2. 63 90 3. 120 6 4. 24.

Similar presentations


Presentation on theme: "5 Minute Check Simplify by dividing by the GCF. Complete in your notebook. 6 1. 16 45 2. 63 90 3. 120 6 4. 24."— Presentation transcript:

1 5 Minute Check Simplify by dividing by the GCF. Complete in your notebook

2 5 Minute Check Simplify by dividing by the GCF. Complete in your notebook. 6 6 ÷ ÷ 2 =

3 5 Minute Check Simplify dividing by the GCF. Complete in your notebook. 6 6 ÷ ÷ 2 = ÷ ÷ 9 =

4 5 Minute Check Simplify dividing by the GCF. Complete in your notebook. 6 6 ÷ ÷ 2 = ÷ ÷ 9 = ÷ ÷ 30 =

5 5 Minute Check Simplify dividing by the GCF. Complete in your notebook. 6 6 ÷ ÷ 2 = ÷ ÷ 9 = ÷ ÷ 30 = ÷ ÷ 6 = 4

6 Monday, Sept 9 Lesson 1.3 Unit Rates

7

8 Is 40 miles in 4 hours a ratio?

9 Unit Rates Is 40 miles in 4 hours a ratio? Yes, it compares two quantities.

10 Unit Rates How can you write 40 miles in 4 hours as a ratio?

11 Unit Rates How can you write 40 miles in 4 hours as a ratio? 40 miles 4 hours 40 miles: 4 hours 40 miles in 4 hours

12 Unit Rates 40 miles How is 4 hours different from a ratio such 2 as 5 ?

13 Unit Rates 40 miles How is 4 hours different from a ratio such 2 as 5 ? 40 miles 4 hours compares two different types of units.

14 Unit Rates What does 40 miles in 4 hours mean?

15 Unit Rates What does 40 miles in 4 hours mean? It means you will travel 40 miles every 4 hours.

16 Unit Rates Example s 15 dollars 40 miles 120 students 3 pounds 4 hours 3 buses A rate is a ratio (fraction) comparing quantities of different kinds of units.

17 Unit Rates Examples- 5 dollars 10 miles 40 students 1 pound 1 hour 1 bus A unit rate is a rate with a denominator of 1 when the rate is written as a fraction. To determine the unit rate, divide the fraction by the number in the denominator.

18 Unit Rates Samantha picked 45 oranges in 5 minutes. How many oranges did she pick per minute (unit rate). How to find a unit rate. Step 1 – Find the rate (fraction).

19 Unit Rates Samantha picked 45 oranges in 5 minutes. How many oranges did she pick per minute (unit rate). Step 1 – Find the rate (fraction). 45 oranges 5 minutes Write this down

20 Unit Rates Samantha picked 45 oranges in 5 minutes. How many oranges did she pick per minute (unit rate). Step 2 – Divide the fraction by the number in the denominator. 45 oranges 5 minutes

21 Unit Rates Samantha picked 45 oranges in 5 minutes. How many oranges did she pick per minute (unit rate). Step 2 – Divide the fraction by the number in the denominator. 45 oranges ÷5 5 minutes ÷ 5 =

22 Unit Rates Samantha picked 45 oranges in 5 minutes. How many oranges did she pick per minute (unit rate). Step 2 – Divide the fraction by the number in the denominator. 45 oranges ÷5 9 oranges 5 minutes ÷ 5 = 1 minute Samantha picked 9 oranges per minute.

23 Unit Rates Four potted plants cost $24. What is the price per plant (unit price)? Step 1?

24 Unit Rates Four potted plants cost $24. What is the price per plant (unit price)? Step 1? 24 dollars 4 plants How do we know to put the “plant” unit in the denominator?

25 Unit Rates Four potted plants cost $24. What is the price per plant (unit price)? Step 1? 24 dollars 4 plants Because we are looking for the “price per plant”.

26 Unit Rates Four potted plants cost $24. What is the price per plant (unit price)? Step 2? 24 dollars 4 plants

27 Unit Rates Four potted plants cost $24. What is the price per plant (unit price)? 24 dollars ÷ 4 4 plants ÷ 4 =

28 Unit Rates Four potted plants cost $24. What is the price per plant (unit price)? 24 dollars ÷ 4 6 dollars 4 plants ÷ 4 = 1 plant 6 dollars per plant.

29 Unit Rates David earned $28 last night working 4 hours. How much did he earn per hour? What is the rate (fraction)?

30 Unit Rates David earned $28 last night working 4 hours. How much did he earn per hour? 28 dollars 4 hours Complete the question.

31 Unit Rates David earned $28 last night working 4 hours. How much did he earn per hour? 28 dollars ÷ 4 7 dollars 4 hours ÷ 4 = 1 hours David earned 7 dollars per hour.

32 Unit Rates You walked 15 miles in 2 hours last night. How many miles per hour did you walk? What is the rate (fraction)?

33 Unit Rates You walked 15 miles in 2 hours last night. How many miles per hour did you walk? 15 miles 2 hours Complete the question.

34 Unit Rates You walked 15 miles in 2 hours last night. How many miles per hour did you walk? 15 miles ÷ miles 2 hours ÷ 2 = 1 hours You walked 7.5 miles per hour.

35 Unit Rates Tom sold 12 books for $9. How much did he make per book? What is the rate (fraction)?

36 Unit Rates Tom sold 12 books for $9. How much did he make per book? 9 dollars 12 books Complete the question.

37 Unit Rates Tom sold 12 books for $9. How much did he make per book? 9 dollars ÷ dollar 12 books ÷ 12 = 1 book He made.75 dollars per book, 75 cents per book.

38 Unit Rates The Australian dragonfly can travel 18 miles in 30 minutes. How far can it travel in 1 minute? What is the rate (fraction)?

39 Unit Rates The Australian dragonfly can travel 18 miles in 30 minutes. How far can it travel in 1 minute? 18 miles 30 minutes Complete the question. Use a calculator if needed.

40 Unit Rates The Australian dragonfly can travel 18 miles in 30 minutes. How far can it travel in 1 minute? 18 ÷ 30 miles 0.6 miles 1 minute = 1 minute = 0.6 miles per minute

41 Unit Rates The Australian dragonfly can travel 18 miles in 30 minutes. How far can it travel in 1 minute? 18 ÷ 30 miles 18 1 minute = 30 miles per minute = 3 5 miles per minute

42 Unit Rates Anna downloaded 35 songs in 5 minutes. How many songs does she download per minute? (Do this on your own)

43 Unit Rates Anna downloaded 35 songs in 5 minutes. How many songs does she download per minute? 35 songs ÷ 5 7 songs 5 minutes ÷ 5 = 1 minute How many songs can she download in 8 minutes?

44 Unit Rates Anna downloaded 35 songs in 5 minutes. How many songs does she download per minute? How many songs can she download in 8 minutes? 7 songs 8 minutes 56 songs 1 minute X =

45 Unit Rates Molly shot 20 baskets in 4 minutes. Nino shot 42 baskets in 6 minutes. Who shot the most baskets per minute? (Do this on your own)

46 Unit Rates Molly shot 20 baskets in 4 minutes. Nino shot 42 baskets in 6 minutes. Who shot the most baskets per minute? MollyNino 20 baskets÷ 442 baskets ÷ 6 4 minutes÷ 46 minutes ÷ 6 5 baskets7 baskets 1 minute1 minute 5 baskets per minute7 baskets per minute

47 Unit Rates Marcella divided 40.8 gallons of paint among 8 containers. How much paint is in each container? Use a calculator if needed. (Do this on your own)

48 Unit Rates Marcella divided 40.8 gallons of paint among 8 containers. How much paint is in each container? Use a calculator if needed gallons ÷ gallons 8 containers ÷ 8 = 1 container 5.1 gallons per container

49 Unit Rates The results of a car race is shown. Determine who drove the fastest lap. Use calculator if needed. (Do this on your own)

50 Unit Rates The results of a car race is shown. Determine who drove the fastest lap. Use calculator if needed. 84 minutes ÷ 35 Cutwright 35 laps ÷ 35 = 2.4 minutes per lap 96.6 minutes ÷ 42 Evans 42 laps ÷ 42 = 2.3 minutes per lap minutes ÷ 38 Loza 38 laps ÷ 38 = 2.7 minutes per lap

51 Unit Rate Agenda Notes Homework – Lesson 1-3 Homework Practice Due Tuesday, Sept 10 Mid-Chapter Quiz on Thursday, Sept 12 Please Review Mid-Chapter Check on Page 58


Download ppt "5 Minute Check Simplify by dividing by the GCF. Complete in your notebook. 6 1. 16 45 2. 63 90 3. 120 6 4. 24."

Similar presentations


Ads by Google