Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

R ATIOS, R ATES, AND U NIT R ATES Objective: Learn to work with rates and ratios.

Similar presentations


Presentation on theme: "R ATIOS, R ATES, AND U NIT R ATES Objective: Learn to work with rates and ratios."— Presentation transcript:

1 R ATIOS, R ATES, AND U NIT R ATES Objective: Learn to work with rates and ratios

2 R ATE What is a rate? A rate is a comparison of two quantities using division(sounds like ratios, right?) that have different units. Example: Reads “60 miles per 2 hours” This is a unit rate

3 U NIT R ATE What is a unit rate? A unit rate is a rate in which the denominator has a quantity of 1 unit. Example: 4 packets of oatmeal per 2 cup of water.

4 U NIT P RICE What is a unit price? A unit price is a unit rate that compares cost to item(or cost per item) Example: $5 for 2 bags of family size chips

5 A PPLICATION By design, movies can be viewed on screens with varying aspect ratios. The most common ones are Order the width-to-height ratios from least to greatest.

6 F INDING U NIT P RICE Black CDs can be purchased in packages of 3 for $4.99, or 10 for $ Which is the better buy?

7 E XAMPLE 1: Order the ratios 4:3, 23:10, 13:9, and 47:20 from least to greatest.

8 E XAMPLE 2; Use the bar graph below to find the number of acres, to the nearest acre, destroyed in Nevada and Alaska per week.

9 E XAMPLE 3: Pens can be purchased in a 5- pack for $1.95 or a 15-pack for $6.20. Which is the better buy?


Download ppt "R ATIOS, R ATES, AND U NIT R ATES Objective: Learn to work with rates and ratios."

Similar presentations


Ads by Google