Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Lesson 6-2 Rates Students will be able to solve problems involving rates.

Similar presentations


Presentation on theme: "Lesson 6-2 Rates Students will be able to solve problems involving rates."— Presentation transcript:

1 Lesson 6-2 Rates Students will be able to solve problems involving rates.

2 Rate: A ratio that compares two quantities with different kinds of units! To simplify rates so the denominator is 1 just divide the numerator by the denominator. 100 ÷ 2 =

3 Read as 8 miles per 1 hour!

4 RateUnit RateAbbreviationName Number of miles 1 hour Miles per hourMi/h or mphAverage speed Number of miles 1 gallon Miles per gallonMi/gal or mpgGas Mileage Number of dollars 1 pound Price per poundDollars/lb or $/lb.Unit Price Number of dollars 1 hour Dollars per hourDollars/hr or $/hrHourly wage

5 AmountTotal cost 16 oz Orange Juice$ oz Orange Juice$2.56 How do we set it up as a rate? 16oz OR $1.28 $ oz How do we find the unit rates? Just divide numerator by denominator

6 So, the unit price of the 16 oz container is: $.08/oz What is the unit rate for the 64 oz container?

7 Kyle ate 12 hot wings in 4 minutes at Wild Buffalo Wings. At this rate how many wings can he eat in 7 minutes? ÷ 4= = Divide out the common units! Kyle can eat 21 wings in 7 minutes!

8


Download ppt "Lesson 6-2 Rates Students will be able to solve problems involving rates."

Similar presentations


Ads by Google