Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

A UNIT OF MATHEMATICAL RIDDLES Ground Works. Materials Paper Pencil Calculator.

Similar presentations


Presentation on theme: "A UNIT OF MATHEMATICAL RIDDLES Ground Works. Materials Paper Pencil Calculator."— Presentation transcript:

1 A UNIT OF MATHEMATICAL RIDDLES Ground Works

2 Materials Paper Pencil Calculator

3 GOAL: STUDENTS WILL BE ABLE TO USE PROPORTIONAL REASONING TO CALCULATE UNIT RATE Best Buy

4 Best Buy #1 Fine China Sale Special ASpecial BSpecial C 8 plates for $15 32 plates for $50 48 plates for $100

5 Best Buy #1 Which special is the best buy? Describe two ways to figure out the best buy.

6 Best Buy #2 Bagelrama: All Types of Bagels PlainCinnamonRaisin 6 for $3.999 for $ for $7.50

7 Best Buy #2 Which bagel is the best buy? Describe two ways to figure out the best buy.

8 Best Buy #3 Fruit Stand ApplesOrangesPears 6 for $ for $ ½ dozen for $12.00

9 Best Buy #3 Which fruit is the best buy? Describe two ways to figure out the best buy.

10 Best Buy #4 Along the Fairway Fly-LongSwingOn-Track 4 for $ for $ for $32.96

11 Best Buy #4 Which golf ball is the best buy? Describe two ways to figure out the best buy.

12 Best Buy #5 All-Natural Spring Water Zephyr HillsEvianDasani 10 bottles for $ bottles for $ bottles for $16.25

13 Best Buy #5 Which water is the best buy? Describe two ways to figure out the best buy.

14 Best Buy #6 Cookies Deluxe Chocolate ChipOatmealSugar 5 for $6.101 ¼ dozen for $ for $29.00

15 Best Buy #6 Which cookie is the best buy? Describe two ways to figure out the best buy.


Download ppt "A UNIT OF MATHEMATICAL RIDDLES Ground Works. Materials Paper Pencil Calculator."

Similar presentations


Ads by Google