Download presentation
Presentation is loading. Please wait.
Published byGerald Ray Modified over 9 years ago
1
Unit Price Mrs. Kuznia Math 8 Day 7
2
What is Unit Price? Unit price is the cost of one unit of measure of an item. Unit price is often used in a grocery store to compare the price of two or more brands of the same item.
3
How do we determine Unit Prices? To determine a unit price we will set up a proportion. One side of the proportion will always be: X Dollars 1 Unit (whatever we are buying)
4
Example Find the Unit Price if an 8oz can of Campbell’s soup costs $1.19
5
Example Find the Unit Cost when a 24 Oz Box of Lucky Charms costs $3.99
6
Example Find the Unit Cost if an 8 pack of Capri Sun costs $2.99
7
TRY!!! Find the Unit Cost if a 10 oz bottle of Baby Shampoo Costs $1.89
8
Comparing Unit Prices Sometimes, we want to compare the unit prices of two different items. When doing this we are looking for the “Best Buy” “Better Value”
9
To Compare To compare unit prices we must: Find the unit price of each item separately Choose the item with the LOWER unit price
10
What is the better value? A 12 oz can of Campbells Tomato Soup for $0.99, or a 10 oz can of Heinz Tomato Soup for $0.89
11
Which is the better buy? A 12 pack of pop-tarts for $2.99 or an 8 pack of pop-tarts for $2.19?
12
Try One! Which is the better value. A 20 oz bottle of ketchup for $2.19 or a 32 oz. bottle of ketchup for $3.59?
Similar presentations
© 2025 SlidePlayer.com Inc.
All rights reserved.