Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

The Real Cost When you save to make a big purchase, be sure to consider the sales tax you will have to pay. Have you ever paid sales tax?

Similar presentations


Presentation on theme: "The Real Cost When you save to make a big purchase, be sure to consider the sales tax you will have to pay. Have you ever paid sales tax?"— Presentation transcript:

1 The Real Cost When you save to make a big purchase, be sure to consider the sales tax you will have to pay. Have you ever paid sales tax?

2 Lesson Objective Find the best buy based on unit price. Content Vocabulary comparison shopping comparison pricing Comparing prices to find the best value.

3

4 Oatmeal is sold in three sizes. The price of an 18-ounce package is $1.86. The price of a 42-ounce package is $3.17. The price of a 112-ounce package is $6.29. Based on price alone, which package is the best buy? Example 1

5 Find the unit price for each item. Price per Item ÷ Measure or Count 18-ounce package: $1.86 ÷ 18 = $ $ × 100 = 10.33¢ per ounce Example 1 Answer: Step 1

6 42-ounce package: $3.17 ÷ 42 = $ $ × 100 = 7.55¢ per ounce 112-ounce package: $6.29 ÷ 112 = $ $ × 100 = 5.62¢ per ounce Example 1 Answer: Step 1 (cont.)

7 Find the best buy. Compare: 10.33¢, 7.55¢, and 5.62¢ per ounce The 112 ounce package at 5.62¢ per ounce is the best buy. Example 1 Answer: Step 2

8 Bounce fabric softener sheets are sold in an 80-count box for $3.17, a 120-count box for $4.44, and a 160-count box for $6.24. What is the unit price for each? Which is the best buy? Practice 1

9 $3.17 ÷ 80 = $ = 3.96¢ per sheet $4.44 ÷ 120 = $0.037 = 3.7¢ per sheet $6.24 ÷ 160 = $0.039 = 3.9¢ per sheet The 120-count size is the best buy. Practice 1 Answer


Download ppt "The Real Cost When you save to make a big purchase, be sure to consider the sales tax you will have to pay. Have you ever paid sales tax?"

Similar presentations


Ads by Google