Download presentation

Presentation is loading. Please wait.

Published bySabina Robertson Modified over 8 years ago

2
Why?? Percents are all around us! Sales and discounts shopping Sales Tax Income Taxes Tips on restaurant bills Etc… When doing problems with % remember all %’s can become decimals!

3
The How! Convert all percentages to decimals i.e. 85% = 0.85150% = 1.50 Multiply the original cost of an item by the percentage to find the cost of the increase or decrease Add (taxes, markup, etc) or Subtract (sale, discount, etc) by the amount to find the final price.

4
Example #1 The original cost of a sweater is $32.00. What is the price after a 20% discount? 20% = 0.20 32.00 * 0.20 = 6.40 $32.00 - $6.40 = $25.60

5
Example #2 A $20,000 car is on sale for 15% off. What is the sale price of the car? 15% = 0.15 20,000 * 0.15 = 3,000 20,000 – 3,000 = $17,000

6
Example #3 You and your friends go to Applebee’s for dinner and spend $45.23. If you leave a 18% tip, what is your total cost? 18% = 0.18 45.23 * 0.18 = 8.14 45.23 + 8.14 = $53.37

7
Example #4 There is a 7.5% sales tax on a $240 TV. How much should you pay? 7.5% = 0.075 240 * 0.075 = 18 240 + 18 = $258

8
Example #5 Best Buy has a $199 phone on sale for 15% off. Then you have to pay 7% sales tax. How much will it cost? 15% = 0.15199* 0.15 = 29.85 199 – 29.85 = $169.15 7% = 0.07 169.15 * 0.07 = 11.84 169.15 + 11.85 = 180.99

9
Example #6 A $550 computer is on sale for 25% off. How much will the computer cost after a 8.5% sales tax? 25% = 0.25550 * 0.25 = 137.50 550 – 137.50 = 412.50 8.5% = 0.085412.50 * 0.085 = 35.06 412.50 + 35.06 = $447.56

Similar presentations

© 2024 SlidePlayer.com Inc.

All rights reserved.

To make this website work, we log user data and share it with processors. To use this website, you must agree to our Privacy Policy, including cookie policy.

Ads by Google