Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

צילום ועריכה – יגאל מורג. מוזיקה – איזו אורקסטרה – שמעון ישראלי מחובבי ציון לחובבי העוצמה והיופי – 127 שנות בנייה והתפתחות.

Similar presentations


Presentation on theme: "צילום ועריכה – יגאל מורג. מוזיקה – איזו אורקסטרה – שמעון ישראלי מחובבי ציון לחובבי העוצמה והיופי – 127 שנות בנייה והתפתחות."— Presentation transcript:

1

2 צילום ועריכה – יגאל מורג. מוזיקה – איזו אורקסטרה – שמעון ישראלי מחובבי ציון לחובבי העוצמה והיופי – 127 שנות בנייה והתפתחות

3 בית הבאר והמגדל אין לי כמעט ספק שרובנו הגדול מכיר, או לפחות שמע על יקבי ראשון לציון הוותיקים, אני מאמין שחלק ניכר מאיתנו מכיר את אתריה הוותיקים של ראשון לציון, כמו שדרת הוותיקים, או בית הכנסת הגדול שנבנה בין השנים 89 – 1885 ע"י "חובבי ציון" - מקימי המושבה היהודית הראשונה באזור, וכנ"ל לגבי בית הראשונים, בית הבאר והמגדל וכד',

4 אבל אני בספק כמה מאיתנו מכירים את ראשון של שנות ה 2000, והיא זאת שאני הולך להראותה לכם בתצוגה הבאה, מדובר בשכונות שנבנו בעיר (שהיא הרביעית בגודלה כיום, בארץ) בעשרות השנים האחרונות, ובעיקר ב "כתמי הירק" שבהן, הגנים יוצאי הדופן, אוסף האנדרטאות למיניהן, ושאר אובייקטים שמרחיבים את הנפש!!!

5 אנחנו עומדים מול שער הגן המאזכר את ההצבעה באו"ם על הקמתה של מדינת ישראל (תוך חלוקת הארץ לשני העמים השוכנים בה). אנחנו מתחילים (באופן שרירותי לחלוטין) באחד הגנים שהרשימוני במיוחד – גן מנהיגי האומה. דומה שאין עוד אתר כמותו, שחולק כבוד בצורה כה מעוררת כבוד כמו הגן הזה, המודה לאלו שסללו את דרכנו להקמת המדינה ועשו רבות לכינונה, החל בחוזה המדינה – הרצל, דרך מי שמכריז על הקמתה – בן גוריון, וכלה במי שמסר את נפשו בעת שכיהן כראש ממשלתה – רבין, וגם אלה שביניהם...

6 מהשער כדאי לעבור לצידו המערבי של הגן, ולהתחיל ממזרקת מגן הדויד (שמתחתנו) ואשר ממנה זורמים המים אל רחבה ובריכה, שמתוכה עולה להבה שבתוכה, בפרקי זמן קצובים, עולה עמוד מים נאה.

7 ברחבה שמסביב לבריכת הלהבה מוצבות שבע אבני מחצבה בלתי מסותתות, ורק בראשן – סותתו פניהם של המנהיגים.

8 והנה הם לפנינו במלוא עוצמת דמותם, מסודרים לפי הופעתם בדפי ההסטוריה של עמנו וארצנו. בנימין זאב (תאודור) הרצלחיים ויצמן זאב ז'בוטינסקי

9 דוד בן גוריוןגולדה מאיר

10 מנחם בגיןיצחק רבין

11 אכן תצוגה מרשימה של מנהיגינו, אך בכך היא עדיין לא נגמרה, מעבר לכיכר הפסלים משתרעת רחבה מתוחמת ומחולקת ע"י קירות אבן ועליהם תמונות ענק של המנהיגים וקורות חייהם. הרצל

12 ויצמן

13 ז'בוטינסקי

14 בן גוריון

15 גולדה מאיר

16 מנחם בגין

17 הגן נמצא בשכ' משולש ז'בוטינסקי, ברח' ז'בוטינסקי, ממש בסמוך למבנה משטרת ראשון שגם הוא שווה מבט, וחלקו העליון מופיע ברקען של כמה מהתמונות שהראנו. יצחק רבין

18 ממש בסמוך לגן המנהיגים, במרכזה של כיכר קטנה – בהצטלבות הרחובות "בגין" ו"בן גוריון" ניצבת "אנדרטת העלים והחרב" – מעשה ידיו של האמן א. ויסהוף. האנדרטה – בלבן בוהק, עשוייה משלד פלדה וציפויים פולימריים, קוטרה כ 7 מטר, וגובהה מגיע ל 9 מ', והיא מבטאת את הפסוק (מתהילים) "יהי שלום בחיליך..." כאשר השראת צורתה לקוחה מסיכת המ"מ הצהלית.

19 נתחיל עם כיכר רבין (שנמצאת ברח' לוי אשכול) שבראש הגבעה שלה מוצבת אנדרטה בשם "וכיתתו חרבותם לאיתים..." (ישעיהו ב'). גם אנדרטה זו היא פרי יצירתו של האמן אליעזר ויסהוף, והיא בנוייה מיציקת ברונזה כשבמרכזה עולים כלי עבודה חקלאיים, ועוטרים אותם כלי מלחמה מנותצים. בסיס האנדרטה בנוי מאבן כורכר ועליה תבליט הפסוק כולו כפי שהוא מופיע בנבואת ישעיהו. אנחנו פונים מערבה בדרכנו למפגש עם כמה אנדרטאות מרשימות:

20 ומאנדרטת השואה מראה נאה אל מעבר לכביש – אל אנדרטת התקומה. בצומת הרחובות "התקומה", "חסידי העולם" ו"גולדה מאיר" אנו פוגשים שתי גבעות: האחת מוקדשת לשואה, וכנגדה – מעבר לכביש – אנדרטת התקומה.

21 ואילו מצידה המערבי של האנדרטה משתרעת מפת אירופה עם ציון הארצות בהן הושמדו היהודים, וליידה רשימה מצמררת של מספר הנספים בכל ארץ וארץ.

22 וגם קרדיט ליוצרים לידם – שירו של שלונסקי...

23 על אותה גבעה עצמה – עוד כמה אנדרטאות צנועות יותר אנדרטה של אמן פיליפיני – מר ג'וניי

24 ובשולי הגבעה – שדרת חסידי אומות העולם – קוביות עם שמות הארצות בהן קמו אנשים ישרי לב (ומספרם) והחביאו והצילו יהודים ממותם הוודאי.

25 ועתה אנו עוברים אל הגבעה הסמוכה, למפגש עם יצירת מופת (לטעמי) המספרת את סיפור תקומת עם ישראל בארץ ישראל. לפנינו אנדרטה המתנשאת לגובה של כ 9 מטר, עשוייה מקונסטרוקציית מתכת מאסיבית, ומצופה במעטפת נחושת מרוקעת, בדמות מנורת שבעת הקנים שלנו, אך ללא הפרדת הקנים עצמם. המנורה נראית מכל הכיוונים תוך שהיא משנה את צורתה. בגובה העיניים ישנה חגורה עם 14 תבליטי אלומיניום המספרים את סיפור תקומתנו החל מ 1860 ועד הקמת המדינה.

26 ואנחנו בעקבות תבליטי המתכת שמסביב לאנדרטה... 1886 – בית ספר עברי ראשון בעולם – בראשון. 1889 – יקב מודרני ראשון בארץ – ברשל"צ. 1882 – מוקמת ראשון לציון – ראשונת מושבות העלייה הראשונה. 1860 – היציאה מחומות ירושלים.

27 1897 – הרצל מכנס את הקונגרס הציוני הראשון בבזל. 1898/9 – גן ילדים ובית עם יהודיים, ראשונים בארץ, נפתחים בראשון. 1895 – הקמת האורקסטרה הראשונה בארץ – ברשל"צ.

28 1920 – קרב תל-חי. 1920/21 – פרעות ביהודי ירושלים ויפו. 1909/10 – יסוד אחוזת בית – תל אביב 1917 – הצהרת בלפור לכינון והקבוץ הראשון – דגניה בית לאומי לעם היהודי

29 1929 – מאורעות תרפ"ט – טבח ביהודי חברון וצפת. 1933/39 – העלייה החמישית.1924/5 – פתיחת הטכניון בחיפה, והאוניברסיטה בירושלים.

30 1939 – "הספר הלבן" – עצירת העלייה ארצה. - המרד הערבי, ובתגובה – הקמת ישובי "חומה ומגדל".1936-39

31 29/11/1947 - עצרת האו"ם מחליטה על חלוקת ארץ ישראל והקמת המדינה היהודית. 1946/7 – הקמת 11 הישובים בנגב

32 14.5.1948 – קמה מדינת ישראל!!! 1947/8 – בני ראשון לציון מתגייסים לחטיבות ה"הגנה".

33 ועד כאן אנדרטה מדהימה זו, פרי יצירתו של האמן א. ויסהוף.

34 אנחנו נוסעים מערבה לחוף הים של ראשון (בכביש 441 = שד' דיין), אך בדרך – בצמוד לכביש, מצפונו, תל ומצודה אשורית מן המאה השמינית לפני הספירה, ובינו לביו הכביש קיר תמך עם תבליטי מתכת המספרים, ומתארים בתמונות את הרקע ההיסטורי של תקופת כיבושי סנחריב מלך אשור. התבליטים הינם העתקים מתאורי כיבוש לכיש ע"י סנחריב.

35

36

37 סיום הקרב, וסיום הקיר

38 אנחנו בחוף הים – חוף מסודר, טיילת יפה, וגם כאן כמה אלמנטים ששווים איזכור, את פנינו מקבלת שורת אבני כורכר מסותתות ועליהן תבליטים מארועים שונים בחיי אומתנו, נראה כאן רק דוגמית מהן.

39 בהמשך מתגלה טיילת החוף היפהפייה, כשהיא מוקדשת ל 12 חללי אסון השייטת בלבנון.

40 גם אנדרטה זו הינה מעשה ידיו של האמן אליעזר ויסהוף. ומעל כולם מתנשאת אנדרטת השחפים (שבמקור היתה לבנה, והיום כבר לא כל כך?!?), שעימה, ועם השמש השוקעת נסיים את תצוגתנו ואת הנאתנו.

41 כאן אנו מסיימים, ולא כי הראינו את הכל, אלא משום שהמצגת כבר עולה על גדותיה. ראשון מזמינה אתכם להסתובב בחוצותיה, להנות מכיכרותיה, גניה והאנדרטאות המעטרות אותה, וקחו בחשבון שהמציע אינו משוחד מכל היבט שהוא, שכן אני בכלל תושב נהריה שהזדמן לראשון מרצונו החופשי. צילום ועריכת המצגת morag-i@013.net.il - יגאל מורג morag-i@013.net.il לביקור באתר האינטרנט שלי, הקליקו נא על הקישור הבא: http://morag.artvision.co.il/ http://morag.artvision.co.il/


Download ppt "צילום ועריכה – יגאל מורג. מוזיקה – איזו אורקסטרה – שמעון ישראלי מחובבי ציון לחובבי העוצמה והיופי – 127 שנות בנייה והתפתחות."

Similar presentations


Ads by Google