Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

The cost of renting a wave runner is $20 plus $15 for each hour the wave runner is rented for. Which equation can be used to find the cost c, for renting.

Similar presentations


Presentation on theme: "The cost of renting a wave runner is $20 plus $15 for each hour the wave runner is rented for. Which equation can be used to find the cost c, for renting."— Presentation transcript:

1 The cost of renting a wave runner is $20 plus $15 for each hour the wave runner is rented for. Which equation can be used to find the cost c, for renting the wave runner of h hours? Multiply $15 times the number of hours (h) that the wave runner is rented for… Add to this, the $20 fee.

2 Mr. Silverman has 25 students in his refrigerator repair class. If each student needs 50 file cards, which equation can be used to find c, the total number of file cards? Multiply 50 file cards times the 25 students in the repair class…

3 The cost of renting a ball room for the school dance is $250 plus $1.00 for each student s, who attends. If the total cost c, of the dance is to be equally split among the 6 th, 7 th, and 8 th grade student council, which equation could be used to show the cost for each grade? Multiply 1.00 times the number of students (s) who attend the dance… This is added to the $250 fee to rent the ball room… Take the total cost, and divide it by 3 (three classes)…

4 Cablevision charges a fixed monthly charge plus $4.95 for each movie rented on pay per view. The table shows the T, the total charge for one month, depends on n, the number of movies rented. Which equation correctly shows the relationship between T and n ? Movies Rented Total Charges (T) 1$ $ $ $53.80 Cablevision Monthly Charges Subtract $4.95 to find the monthly cost with zero movies rented… The cost would be $4.95 times the number (n) of movies watched plus the $34 monthly charge…

5 On the first day of the month, a store manager fills a snack machine with 80 snacks. The graph below displays the number of snacks in the machine on the days the store manager counted inventory. How many snacks were in the machine on the third day of the month? Start at the origin (0, 0) and go to the third day… Go up the graph to find the number of snacks…


Download ppt "The cost of renting a wave runner is $20 plus $15 for each hour the wave runner is rented for. Which equation can be used to find the cost c, for renting."

Similar presentations


Ads by Google