Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Scale model vs. Empire State Building made by: Hui Ling Luo Wendy Wu Phuong Nguyen Christopher Mejia.

Similar presentations


Presentation on theme: "Scale model vs. Empire State Building made by: Hui Ling Luo Wendy Wu Phuong Nguyen Christopher Mejia."— Presentation transcript:

1

2 Scale model vs. Empire State Building made by: Hui Ling Luo Wendy Wu Phuong Nguyen Christopher Mejia

3 Solve the problem How small is the scale model of the Empire State Building compared to the original?

4 Information If the Empire State Building is about 1,200 feet and the scale model is 1/800 of that.

5 What to know to get started How to write a proportion How to write a proportion How to solve a proportion How to solve a proportion Measurements Measurements

6 Process To Solve Part A - Step 1 Write the proportion Height of scale model = part of scale model Height of building part of scale model h = 1 h =

7 Part B Step 2 Cross multiply Cross multiply Solving the proportion Solving the proportion h x h x x h = 1200

8 Part B – Step 3 Divide the number next to the variable on both sides h = h x x h = h= Height of scale model is 1.5

9 What Have We Learned ? What Have We Learned ? How to write a proportion How to write a proportion How to solve a proportion How to solve a proportion Compare scale model to its original Compare scale model to its original

10 What Have You Learned ? ? ? What Have You Learned ? ? ?

11 closing Credits closing Credits Special thanks to Ms. Dargan Special thanks to Ms. DarganAnd Ms. Lewis For helping

12 It’s 10 pm, Do you know where your car is? Presentation by: Simon Huang, Kenneth Chong, Junaid Qaiser & Tommy Tieu Of Class 730 Pershing JHS February 2005

13 Here’s the Problem! Out of 500 cars, 20 people forget Out of 500 cars, 20 people forget where they park their cars. What percent of people forget where they park their cars? What percent of people forget where they park their cars?

14 Here’s another problem! How many people forget where they parked their cars? How many people forget where they parked their cars?

15 What we need to how? How to make a proportion Know the whole Know the whole Know the part Know the part Know the percent Know the percent Put part over whole, and percent over 100 Put part over whole, and percent over 100

16 How to make a percent: Make a fraction Make a fraction Divide the fraction Divide the fraction Turn the decimal into a percent Turn the decimal into a percent

17 Answer to Number 1 20 =.04 = 4% 20 =.04 = 4%500 Out of 500 cars, 20 people forget where they park their car. What percent is that? In order to find the percent 20 out of 500 In order to find the percent 20 out of 500 We need to divide and turn them into a decimal We need to divide and turn them into a decimal It is.04, and you move the decimal 2 place to the right which is 4%. It is.04, and you move the decimal 2 place to the right which is 4%.

18 Answer to Number 2 How many people forget where they parked their cars? 20 = P How many people forget where they parked their cars? 20 = P 200 = = 100 P= % of people who forgot to park their car. P= % of people who forgot to park their car. In order to make a proportion. You need to know what your trying to find out In order to make a proportion. You need to know what your trying to find out You have to find out the whole and the part. You have to put the percent over 100. You have to find out the whole and the part. You have to put the percent over 100.

19 DISCOVERY 4% of people forgot where they park 4% of people forgot where they park 20 people forgot where they parked out of people forgot where they parked out of % forgot where they parked their car 10% forgot where they parked their car

20 Credits Thanks to the group leader Tommy Thanks to the group leader Tommy The typists are Simon, Kenneth The typists are Simon, Kenneth Mad props to the cheerleader, mascot, JUNAID! Mad props to the cheerleader, mascot, JUNAID! NO THANKS TO MS.DARGAN NO THANKS TO MS.DARGAN

21 Barry and Steve Gots what you need! By: Viviana, Melissa, Erin, and Joanna

22 Pick a Store any Store  Julie was a smart shopper. The pairs of shoes she wanted had an original price of $50 at both Barry’s and Steve’s. The shoes had been in both stores for 2 months.

23 Help Julie  How much would Julie pay for the shoes at Barry’s? At Steve’s?

24 Barry’s store  Barry’s Bargain Basement Sale Everything is a bargain!! Everything is a bargain!! All items are marked with an arrival date. 1 Month old, 10% off the original price! 2 Months old, 20% off the original price!

25 Steve’s Store Steve’s Super Savings Store Steve’s Super Savings Store We Won’t be undersold We Won’t be undersold All items are marked with an arrival date. All items are marked with an arrival date. If it’s been here 1 month, take 10% off! If it’s been here 1 month, take 10% off! If its been here for 2 months take another 20% off the already reduced price! If its been here for 2 months take another 20% off the already reduced price!

26 Process To Solve Steve 10% +20%=30%off Process To Solve Steve 10% +20%=30%off  Steve’s  Turn percent to a decimal. Move it 2 spaces to the left.  Next Multiply 50*.30=15.00  Subtract discount from original price: 50-15=$35 5

27 Barry’s  Turn percent to a decimal. Move it 2 spaces to the left.  Next multiply $50*.20=$10.00  Subtract discount from original prize: $50-$20=$40

28 In conclusion: At Steve’s you will pay $35 for a pair of shoes At Steve’s you will pay $35 for a pair of shoes At Barry’s you will pay $40 for a pair of shoes At Barry’s you will pay $40 for a pair of shoes Now that you graduated buy a pair of shoes Now that you graduated buy a pair of shoes

29 What have you learned My group has learned that if we wanted to buy shoes we should go to Steve’s Super savings store than Barry’s Bargain Basement Sale.

30 Credits We want to thank Ms.Dargan for all of her hard work and for putting up with us We want to thank Ms.Dargan for all of her hard work and for putting up with us Producers Joanna, Melissa, Erinn, Viviana Producers Joanna, Melissa, Erinn, Viviana Special thanks to are parent’s for bringing us to this world love u mom! Special thanks to are parent’s for bringing us to this world love u mom! & Melissa wants to give a special thanks to Ashton Kutcher and Joanna wants to thank 50cent for inspiration we love you & Melissa wants to give a special thanks to Ashton Kutcher and Joanna wants to thank 50cent for inspiration we love you

31 Cooking With Math! Chocolate Turtle Cheesecake Presented By- Annie Li Elaine Chang Joseph Serrano Patrick Ozga

32 The Problem How much of each ingredient will you need to serve 30 people? How much of each ingredient will you need to serve 30 people?

33 What do you need to know? To solve this problem we made a proportion. To solve this problem we made a proportion. _ingredient_ = X serving12 X serving30 _ingredient_ = X serving12 X serving30 people people Ingredients/people x/12=x/30 Ingredients/people x/12=x/30

34 How Do We Cook? Serves for 12 Serves for 12 1 package of caramels 1 package of caramels ¼ cup evaporated milk ¼ cup evaporated milk ¾ cup of copped pecans ¾ cup of copped pecans 1 chocolate crumb piecrust 1 chocolate crumb piecrust 2 packages cream cheese 2 packages cream cheese ½ cup sour cream ½ cup sour cream 1 ¼ cup milk 1 ¼ cup milk 1 package chocolate instant pudding mix 1 package chocolate instant pudding mix ½ cup fudge topping ½ cup fudge topping End of part 1 End of part 1

35 Part 2 Divide 30 by 12 Divide 30 by 12 Get the answer of 2.5 Get the answer of 2.5 Now multiply every ingredient by 2.5 Ex: 1.0 X 2.5= 2.50 Now multiply every ingredient by 2.5 Ex: 1.0 X 2.5= 2.50 Serves for packages.625 cup cups 2.5 chocolate 5 packages 1.25 cups cups 2.5 packages 1.25 cups

36 What Did We Learn? We learned that proportions makes solving recipes easier. We also learned that doing group work is a a lot fun!!!! We learned that proportions makes solving recipes easier. We also learned that doing group work is a a lot fun!!!!

37 End Credits Thanks to our wonderful teacher Ms.Dargan

38 Similar Triangles Presented By: Thomas, Joseph, Kevin and certainly least Heriberto.

39 Our problem Joe says that these triangles aren’t similar. Sue disagrees she says they are similar. Find out which is correct. 3cm 5cm 9cm 15cm 3cm 5cm 9cm 15cm 4cm 4cm 12cm 12cm

40 Need To Know  Similar figures are figures that have the same shape.  Proportion are when two ratios are equal they form a proportion.  Write a proportion for the two triangles third the symbol to show that two triangles are similar.

41 Process To Solve To Solve 9cm 15cm 3cm 5cm 4cm 4cm 12cm Sue is correct 12cm Sue is correct Give each side a letter Give each side a letter B E A C A C D F D F then write a proportion then write a proportion A C D F 12 4 since 12 3*4 the ratios are equal and = = = = the triangles are = = = = the triangles are similar similar A B D E *3

42 What have we learned  We have learned that similar triangles have sides that are proportional.  We learned that we have to use proportion to figure out if the two triangles are similar.

43 Closing Credit  Most Credit to three people Thomas the team leader, Kevin the smartest, and Joseph T.  Some credit to our doggie mascot Heriberto for…… something.  No credit to Ms. Dargan for making us do work.  Final credit to Chris for bothering us a lot!

44 Do You Like Basketball? Waz’up basketball fans! Me and my team R ready 2 solve a big problem in basketball history. Get ready to know amazing facts about The COOLEST Sport in the WORLD!

45 How many more games, Coach? The problem so far is that Round Lake Middle School team won 80% of their games last year. This year the team played 5 games and won 3.The team has to play a total of 20 games this season.

46 How Many More Games, Coach? (part 2) How many more games must the team win to equal last year’s record?

47 How Many More Games, Coach? (part 3) Let’s Find Out!!! Let’s Find Out!!!

48 Game Records Turn the percent to a fraction. How many games needed to win out of a total of 20 games. How many games already won.

49 HALF TIME Turn 80% of 20 games into fraction in simplest form. 80% over 100% equals 4 over 5. Turn 80% of 20 games into fraction in simplest form. 80% over 100% equals 4 over 5. Solve the proportion 4 over 5 equal n over 20. Solve the proportion 4 over 5 equal n over 20. 4/5=n/20 4/5=n/20

50 Half Time (Part 2) Find out how many games already won this year. 3 Subtract total games won this year from total games won last year. KEEP GOING!

51 HALF TIME (Part 3)  16-3=13  Thirteen games needed to win.  ALMOST THERE !

52 POINT GAME My group and I learned that Round Lake Middle School has to win 13 more games to equal their last years record. I myself learned a lot about basketball.

53 CLOSING CREDITS Credit to Khawar, Nadeem, Tiffany and Konrad. Some credit to Ms. Dargan. Credit to all people that helped us. NO credit to Kevin !

54 Sock Catastrophe Presented by: Whitney, Natalia, Emily, and Nageena.

55 Crisis Beginnings At Macy’s, the price of a 6-pack of socks is $ At Wal-Mart, a 3- pack of socks is $4.99. Part A Write and solve a proportion to find the unit price, to the nearest cent of a pair of socks at Wal-Mart.

56 There’s Another Part? Part B Find the unit price, to the nearest cent, of a pair of socks at Macy’s.

57 Teaching Students What Do You Need To Know?  Unit rate-a quantity is compared to one unit of another quantity  Steps For Finding The Unit Rate Example: $3.52 = x Cross-multiply-multiply diagonally 2.Divide your answer by the #next to the variable 3.Show your answer 4.Round to the nearest cent.

58 Process to Solve Part A: First write the fraction of $10.95/6 1)$10.95/6 =x/1 2)$10.95 x 1 =$ $)10.95/6 =$1.83 4)$10.95/6 =$1.83 Part B: Department Store =$4.99/3 1)$4.99/3=x/1 2)$4.99 x 1=$4.99 3)3/$4.99= $1.66 4)$4.99/3=$1.66

59 What We Learned How to find the unit rate in different situations Which store has the better price How to work as a group

60 Closing Credits Ms.Dargan for helping us put all of this together and making math much easier Our school for providing us with laptops Internet for giving us pictures The whole group for working together Mrs. Lewis for showing us how to get started


Download ppt "Scale model vs. Empire State Building made by: Hui Ling Luo Wendy Wu Phuong Nguyen Christopher Mejia."

Similar presentations


Ads by Google