Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

1 Lesson 4.2.1 Ratios and Rates. 2 Lesson 4.2.1 Ratios and Rates California Standard: Measurement and Geometry 3.2 Use measures expressed as rates (e.g.,

Similar presentations


Presentation on theme: "1 Lesson 4.2.1 Ratios and Rates. 2 Lesson 4.2.1 Ratios and Rates California Standard: Measurement and Geometry 3.2 Use measures expressed as rates (e.g.,"— Presentation transcript:

1 1 Lesson Ratios and Rates

2 2 Lesson Ratios and Rates California Standard: Measurement and Geometry 3.2 Use measures expressed as rates (e.g., speed, density) and measures expressed as products (e.g., person- days) to solve problems; check the units of the solutions; and use dimensional analysis to check the reasonableness of the answer. What it means for you: You’ll learn what rates are and how you can use them to compare things — such as which size product is better value. Key words: rate ratio fraction denominator unit rate

3 3 Ratios and Rates Lesson Rates are used a lot in daily life. You often hear people talk about speed in miles per hour, or the cost of groceries in dollars per pound. Imagine buying apples for $2 per pound — the cost will increase by $2 for every pound you buy. Best apples $2 per pound A rate tells you how much one thing changes when something else changes by a certain amount.

4 4 Ratios and Rates Ratios are Used to Compare Two Numbers Lesson You might remember ratios from grade 6. Ratios compare two numbers, and don’t have any units. For example, the ratio of boys to girls in a class might be 5 : 6. There are three ways of expressing a ratio. The ratio 5 : 6 could also be expressed as “5 to 6” or as the fraction. 5 6

5 5 Ratios and Rates Example 1 Solution follows… Lesson There are four nuts between three squirrels. What is the ratio of nuts to squirrels? Solution There are 4 nuts to 3 squirrels so the ratio of nuts to squirrels is 4 : 3. This could also be written “4 to 3” or. 4 3

6 6 Ratios and Rates Ratios Compare Quantities With Different Units Lesson A rate is a special kind of ratio, because it compares two quantities that have different units. You’d normally write this as a unit rate. That’s one with a denominator of 1. For example, if you travel 60 miles in 3 hours you would be traveling at a rate of. 60 miles 3 hours 60 miles 3 hours So =, or 20 miles per hour. 20 miles 1 hour

7 7 Ratios and Rates Example 2 Solution follows… Lesson John takes 110 steps in 2 minutes. What is his unit rate in steps per minute? Solution 110 steps in 2 minutes means a rate of: 55 steps 1 minute 110 steps 2 minutes = = 55 steps per minute

8 8 Ratios and Rates Numerator ÷ Denominator Gives a Unit Rate Lesson Dividing the numerator by the denominator of a rate gives the unit rate. So, if it costs 2 dollars for 3 apples, the unit rate is the price per apple, which is = 2 dollars ÷ 3 apples = 0.67 dollars per apple 2 dollars 3 apples

9 9 Ratios and Rates Example 3 Solution follows… Lesson A car goes 54 miles in 3 hours. Write this as a unit rate in miles per hour. Solution Divide the top by the bottom of the rate. = (54 ÷ 3) miles per hour = 18 miles per hour. 54 miles 3 hours This is a unit rate because the denominator is now 1 (it’s equivalent to mi/h). 18 1

10 10 Ratios and Rates Example 4 Solution follows… Lesson If a wheel spins 420 times in 7 minutes, what is its unit rate in revolutions per minute? Solution Divide the top by the bottom of the rate. The rate is revolutions per minute (420 ÷ 7) revolutions per minute = 60 revolutions per minute. This is a unit rate because 60 revolutions per minute has a denominator of 1 (60 = ). 60 1

11 11 Ratios and Rates Guided Practice Solution follows… Lesson In Exercises 1–3, find the unit rates. 1. $3.60 for 3 pounds of tomatoes. 2. $25 for 500 cell phone minutes words typed in 8 minutes. 4. Joaquin buys 2 meters of fabric, which costs him $9.50. What was the price per meter? 5. Mischa buys a $19.98 ticket for unlimited rides at a fairground. She goes on six rides. How much did she pay per ride? $1.20 per pound of tomatoes $0.05 per minute 81 words per minute $4.75 per meter $3.33 per ride

12 12 Ratios and Rates Use “Unit Rates” to Find the Better Buy Lesson Stores often sell different sizes of the same thing, such as clothes detergent or fruit juice. But this isn’t always the case, so it’s useful to be able to work out which is the better buy. You can do this by finding the price for a single unit of each product. The units can be ounces, liters, meters, or whatever is most sensible. A bigger size is often a better buy — meaning that you get more product for the same amount of money.

13 13 Ratios and Rates Example 5 Solution follows… Lesson A store sells two sizes of cereal. Which is the better buy? Solution CEREAL $3.20 for 16 ounce box $4.32 for 24 ounce box 16 ounce box: Unit rate = (3.20 ÷ 16) dollars per ounce = $0.20 per ounce 3.20 dollars 16 ounces Rate is. The 24 ounce box is the better buy — the price per ounce is lower. 24 ounce box: Unit rate = (4.32 ÷ 24) dollars per ounce = $0.18 per ounce 4.32 dollars 24 ounces Rate is.

14 14 Ratios and Rates Guided Practice Solution follows… Lesson Determine which phone company offers the better deal: Phone Company A: $40 for 800 minutes. Phone Company B: $26 for 650 minutes. 7. Determine which is the better deal on carrots: $1.20 for 2 lb or $2.30 for 5 lb. Unit rate from Company A = $40 ÷ 800 minutes = 5 ¢ per minute Unit rate from Company B = $26 ÷ 650 minutes = 4 ¢ per minute So, phone Company B offers the best deal. Unit rate deal 1 = $1.20 ÷ 2 lb = 60 ¢ per lb Unit rate deal 2 = $2.30 ÷ 5 lb = 46 ¢ per lb So, deal 2 — $2.30 for 5 lb is best.

15 15 Ratios and Rates Independent Practice Solution follows… Lesson In Exercises 1–6, write each as a unit rate. 1. $4.50 for 6 pens miles in 8 h pages in 5 days miles in 2 h 5. $400 for 10 items6. $36 in 6 hours $40 per item $0.75 per pen 40 pages per day $6 per hour 12.5 miles per hour 60 miles per hour

16 16 Ratios and Rates Independent Practice Solution follows… Lesson Peanuts are either $1.70 per pound or $8 for 5 pounds. Which is the better buy? 8. Lemons sell for $4.50 for 6, or $10.50 for 15. Which is the better buy? 9. “$40 for 500 pins or $60 for 800 pins.” Which is the better buy? $8 for 5 pounds $10.50 for 15 $60 for 800 pins

17 17 Ratios and Rates Lesson Round Up Rates compare one thing to another and always have units. In the next Lesson you’ll see how rate is related to the slope of a graph. A unit rate is a rate that has a denominator of one.


Download ppt "1 Lesson 4.2.1 Ratios and Rates. 2 Lesson 4.2.1 Ratios and Rates California Standard: Measurement and Geometry 3.2 Use measures expressed as rates (e.g.,"

Similar presentations


Ads by Google