Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

תאמין בטוב, תראה את הטוב, תשמח בטוב, תכיר טובה.

Similar presentations


Presentation on theme: "תאמין בטוב, תראה את הטוב, תשמח בטוב, תכיר טובה."— Presentation transcript:

1 תאמין בטוב, תראה את הטוב, תשמח בטוב, תכיר טובה.
מעגל הטוב תאמין בטוב, תראה את הטוב, תשמח בטוב, תכיר טובה.

2 1. תאמין בטוב הכל לטובה

3 "רצונו של הבורא, יתברך שמו, ולכן לא יתקיים שום דבר אלא טובו
אומר הרמח"ל: "רצונו של הבורא, יתברך שמו, הוא רק טוב ולכן לא יתקיים שום דבר אלא טובו וכל מה שהוא רע בהתחלה... סופו הוא טוב ודאי..."

4 יוסף ואחיו – הכל לטובה

5 יש עניין שנתהפך הכל לטובה
וַיֹּאמְרוּ לוֹ אֶחָיו הֲמָלֹךְ תִּמְלֹךְ עָלֵינוּ אִם מָשׁוֹל תִּמְשֹׁל בָּנוּ וַיּוֹסִפוּ עוֹד שְׂנֹא אֹתוֹ עַל חֲלֹמֹתָיו וְעַל דְּבָרָיו: איך הרגיש יוסף באותו רגע?

6 וַיְהִי כַּאֲשֶׁר בָּא יוֹסֵף אֶל אֶחָיו
וַיַּפְשִׁיטוּ אֶת יוֹסֵף אֶת כֻּתָּנְתּוֹ אֶת כְּתֹנֶת הַפַּסִּים אֲשֶׁר עָלָיו: וַיִּקָּחֻהוּ וַיַּשְׁלִכוּ אֹתוֹ הַבֹּרָה וְהַבּוֹר רֵק אֵין בּוֹ מָיִם: על מה חשב אז יוסף?

7 וַיַּעַבְרוּ אֲנָשִׁים מִדְיָנִים סֹחֲרִים וַיִּמְשְׁכוּ וַיַּעֲלוּ אֶת יוֹסֵף מִן הַבּוֹר
וַיִּמְכְּרוּ אֶת יוֹסֵף לַיִּשְׁמְעֵאלִים בְּעֶשְׂרִים כָּסֶף וַיָּבִיאוּ אֶת יוֹסֵף מִצְרָיְמָה: זה עוד לא הגרוע מכל?

8 וַיִּקַּח אֲדֹנֵי יוֹסֵף אֹתוֹ וַיִּתְּנֵהוּ אֶל בֵּית הַסֹּהַר
מְקוֹם אֲשֶׁר אֲסִירֵי הַמֶּלֶךְ אֲסוּרִים וַיְהִי שָׁם בְּבֵית הַסֹּהַר: מתי זה ייגמר? וְלֹא זָכַר שַׂר הַמַּשְׁקִים אֶת יוֹסֵף וַיִּשְׁכָּחֵהוּ:

9 סוף טוב - הכל לטובה וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה אֶל יוֹסֵף אַחֲרֵי הוֹדִיעַ אֱלֹהִים אוֹתְךָ אֶת כָּל זֹאת אֵין נָבוֹן וְחָכָם כָּמוֹךָ: אַתָּה תִּהְיֶה עַל בֵּיתִי וְעַל פִּיךָ יִשַּׁק כָּל עַמִּי רַק הַכִּסֵּא אֶגְדַּל מִמֶּךָּ: וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה אֶל יוֹסֵף רְאֵה נָתַתִּי אֹתְךָ עַל כָּל אֶרֶץ מִצְרָיִם: וַיָּסַר פַּרְעֹה אֶת טַבַּעְתּוֹ מֵעַל יָדוֹ וַיִּתֵּן אֹתָהּ עַל יַד יוֹסֵף וַיַּלְבֵּשׁ אֹתוֹ בִּגְדֵי שֵׁשׁ וַיָּשֶׂם רְבִד הַזָּהָב עַל צַוָּארוֹ: וַיַּרְכֵּב אֹתוֹ בְּמִרְכֶּבֶת הַמִּשְׁנֶה אֲשֶׁר לוֹ וַיִּקְרְאוּ לְפָנָיו אַבְרֵךְ וְנָתוֹן אֹתוֹ עַל כָּל אֶרֶץ מִצְרָיִם:

10 וְעַתָּה אַל תֵּעָצְבוּ וְאַל יִחַר בְּעֵינֵיכֶם כִּי מְכַרְתֶּם אֹתִי הֵנָּה כִּי לְמִחְיָה שְׁלָחַנִי אֱ-לֹקים לִפְנֵיכֶם: ... וַיִּשְׁלָחֵנִי אֱ-לֹקים לִפְנֵיכֶם לָשׂוּם לָכֶם שְׁאֵרִית בָּאָרֶץ וּלְהַחֲיוֹת לָכֶם לִפְלֵיטָה גְּדֹלָה: וְעַתָּה לֹא אַתֶּם שְׁלַחְתֶּם אֹתִי הֵנָּה כִּי הָאֱ-לֹקים וַיְשִׂימֵנִי לְאָב לְפַרְעֹה וּלְאָדוֹן לְכָל בֵּיתוֹ וּמֹשֵׁל בְּכָל אֶרֶץ מִצְרָיִם:

11 אֱלֹהִים חֲשָׁבָהּ לְטֹבָה
גם מה שנראה רע... וְאַתֶּם חֲשַׁבְתֶּם עָלַי רָעָה הוא מאת מקור כל הטוב: אֱלֹהִים חֲשָׁבָהּ לְטֹבָה לְמַעַן עֲשֹׂה כַּיּוֹם הַזֶּה לְהַחֲיֹת עַם רָב:

12 שגם ברגעים שנדמה לנו שאנחנו רואים רע, צריך לזכור:
למדנו שגם ברגעים שנדמה לנו שאנחנו רואים רע, צריך לזכור: ה' עושה הכל לטוב, גם אם זה נסתר מעינינו.

13 האם זכורים לכם עוד סיפורים שמה שהיה נראה רע התברר כטוב?
נסו לחשוב על מקרה שקרה לכם, שבהתחלה חשבתם שהוא לרעתכם ובסוף התברר שזה היה לטובה.

14 2. תראה טוב עין טובה

15 אחרי שאנחנו מאמינים שהכל לטובה הגיע הזמן לראות את הטוב.
"כָּל מִי שֶׁיֵּשׁ בְּיָדוֹ שְׁלשָׁה דְבָרִים הַלָּלוּ, מִתַּלְמִידָיו שֶׁל אַבְרָהָם אָבִינוּ... עַיִן טוֹבָה, וְרוּחַ נְמוּכָה, וְנֶפֶשׁ שְׁפָלָה, “ יש לנו הרבה טוב, צריך רק לפתוח עיניים ולראות אותו. "טוֹב עַיִן הוּא יְבֹרָךְ ..."

16 במובן מסויים, העין פועלת אף יותר מכח המעשה של האדם
"עין רעה (הסתכלות על הרע) אינה פוגעת רק באחרים, אלא בראש ובראשונה באדם עצמו, כדברי חז"ל 'עין רעה ויצר הרע ושנאת הבריות מוציאים את האדם מן העולם' במובן מסויים, העין פועלת אף יותר מכח המעשה של האדם והדבר כמובן נכון גם לצד החיובי – עין טובה פועלת לטובה יותר ממעשים" (הרב זלמן ברוך מלמד)

17 אישה כבת 42 הגיעה לאמה לקבל עצה ואמרה לה:
אישה כבת 42 הגיעה לאמה לקבל עצה ואמרה לה: "אמא, הבית שלי מתפרק, הוא ישן ובלוי ולי ולבעלי אין כסף להחליף אותו,    הילדים שלנו מתרוצצים כל היום בחוץ ולא מקדישים מספיק זמן לשיעורי הבית שלהם. הרכב שלנו התקלקל ובעלי הביא לי ליום ההולדת כרטיס ברכה וספר..כל כך לא רומנטי.. הכל פשוט כל כך רע... אני לא יודעת מה לעשות..."

18 אמה הוציאה נייר קטן וסימנה עליו נקודה שחורה במרכזו,
אמה הוציאה נייר קטן וסימנה עליו נקודה שחורה במרכזו,

19 - "אני רואה נקודה שחורה" אמרה האישה
 "מה את רואה כאן?" שאלה, -  "אני רואה נקודה שחורה" אמרה האישה "מה עוד?" שאלה האם, -  "כלום". ענתה. "שכחת דבר חשוב", אמרה האם, "את רואה גם את הנייר?"

20 אנחנו מתמקדים בנקודה השחורה
האישה חייכה היא נזכרה שאומנם הבית שלה ישן אבל יש לה בית, היא חשבה על הילדים שמתרוצצים בחוץ כי הם בריאים ומלאי אנרגיה, הרכב התקלקל אבל יש לה רכב שלא כמו לכולם, היא חייכה כשחשבה שבעלה אולי לא בחר את המתנה האידיאלית אבל אכן חשב עליה... והיא בעצם יודעת שהוא מאד אוהב אותה, היא הבינה שלפעמים אנחנו מתמקדים בנקודה השחורה ולא רואים את הנייר עצמו...

21 אז מתי אתה רואה רק את הנקודה השחורה? מתי אתה מתמקד במה שאין?
תפוס את עצמך במהלך היום כשאתה מתמקד "בנקודה השחורה", עצור לרגע ונסה לראות את "הנייר".

22 כל דבר שנתמקד בו - יגדל. לכן עלינו להתמקד בדברים הנכונים בצורה מעצימה .
   

23 בחרו משהו, מישהו, מצב מסוים, שנראה לכם רע,
ראינו שהטוב קיים בכל מקום, פשוט צריך לבחור לראות אותו. כשנבחר להסתכל על הטוב – הטוב יגדל. בחרו משהו, מישהו, מצב מסוים, שנראה לכם רע, ובדקו מהו הטוב שאתם יכולים לראות ולמצוא באותו דבר עצמו.

24 ועוד סיפור קטן מספרים על חסידים שבאו בטענות לרב שלהם על מצוקתם ודכאונם וכו' והוא אמר להם אתם צריכים לברך על הטובה כשם שמברכים על הרעה - בשמחה. שאלו אותו כיצד אפשר לשמוח כשרע? ענה להם לכו לרבי זושא וילמדכם.

25 מצאו את רבי זושא ישן על ספסל בית המדרש וכולו לבוש קרעים
מצאו את רבי זושא ישן על ספסל בית המדרש וכולו לבוש קרעים. כמה ימים לא בא אוכל לפיו, בשרו היה צריך להיות כחול מרוב הקור אבל פניו היו מאירות ומחייכות. ילמדנו רבינו, אמרו לו, כיצד מברכים על הרעה כשם שמברכים על הטובה? אמר להם איני יודע... מעולם לא היה לי רע!!

26 3. תשמח בטוב איזהו עשיר – השמח בחלקו

27 אחרי שראינו טוב – צריך לדעת לשמוח בו.
כולנו רוצים להיות עשירים, שיהיה לנו כל מה שאנחנו רוצים. יש כאלו שהצליחו...

28 הַתָּם לָמַד מְלֶאכֶת סנדלרות וּמֵחֲמַת שֶׁהָיָה תָּם לָמַד הַרְבֵּה (זמן) עַד שֶׁקִּבֵּל (=הבין) וְלא הָיָה בָּקִי בְּהָאָמָּנוּת בִּשְׁלֵמוּת וְנָשָׂא אִשָּׁה, וְהָיָה מִתְפַּרְנֵס מִן הַמְּלָאכָה וּמֵחֲמַת שֶׁהָיָה תָּם, וְלא הָיָה בָּקִי בְּהַמְּלָאכָה כָּל כָּךְ עַל כֵּן הָיָה פַּרְנָסָתוֹ בְּדחַק גָּדוֹל וּבְצִמְצוּם.

29 וְלא הָיָה לוֹ פְּנַאי אֲפִילּוּ לֶאֱכל כִּי הָיָה צָרִיךְ תָּמִיד לַעֲסֹק בַּמְּלָאכָה מֵחֲמַת שֶׁלּא הָיָה יָכוֹל הָאֻמָּנוּת בִּשְׁלֵמוּת. רַק בִּשְׁעַת הַמְּלָאכָה בְּשָׁעָה שֶׁהָיָה נוֹקֵב בַּמַּרְצֵעַ וְהָיָה מַכְנִיס וּמוֹצִיא הַחוּט הָעָב שֶׁל הַתְּפִירָה כְּדֶרֶךְ הָסנדלרים אָז הָיָה נוֹשֵׁךְ חֲתִיכַת לֶחֶם וְאוֹכֵל.

30 וּמִנְהָגוֹ הָיָה, שֶׁהָיָה תָּמִיד בְּשִׂמְחָה גְדוֹלָה מְאד וְהָיָה רַק מָלֵא שִׂמְחָה תָּמִיד וְהָיוּ לוֹ כָּל הַמַּאֲכָלִים וְכָל הַמַּשְׁקָאוֹת וְכָל הַמַּלְבּוּשִׁים.

31 וְהָיָה אוֹמֵר לְאִשְׁתּוֹ אִשְׁתִּי, תֵּן לִי לֶאֱכל
וְהָיָה אוֹמֵר לְאִשְׁתּוֹ אִשְׁתִּי, תֵּן לִי לֶאֱכל! וְהָיְתָה נוֹתֶנֶת לוֹ חֲתִיכַת לֶחֶם וְאָכַל אַחַר כָּךְ הָיָה אוֹמֵר: תֵּן לִי הָרטֶב עִם קִטְנִית! וְהָיְתָה חוֹתֶכֶת לוֹ עוֹד חֲתִיכַת לֶחֶם וְאָכַל וְהָיָה מְשַׁבֵּחַ וְאוֹמֵר: כַּמָּה יָפֶה וְטוֹב מְאד הָרטֶב הַזֶּה! וְכֵן הָיָה מְצַוֶּה לִתֵּן לוֹ הַבָּשָׂר וּשְׁאָר מַאֲכָלִים טוֹבִים כַּיּוֹצֵא בָזֶה וּבְעַד כָּל מַאֲכָל וּמַאֲכָל הָיְתָה נוֹתֶנֶת לוֹ חֲתִיכַת לֶחֶם

32 וְהוּא הָיָה מִתְעַנֵּג מְאד מִזֶּה וְשִׁבַּח מְאד אֶת אוֹתוֹ הַמַּאֲכָל, כַּמָּה הוּא מְתֻקָּן וְטוֹב כְּאִלּוּ הָיָה אוֹכֵל אוֹתוֹ הַמַּאֲכָל מַמָּשׁ וּבֶאֱמֶת הָיָה מַרְגִּישׁ בַּאֲכִילָתוֹ הַלֶּחֶם, טַעַם כָּל מַאֲכָל וּמַאֲכָל שֶׁהָיָה רוֹצֶה מֵחֲמַת תְּמִימוּתוֹ וְשִׂמְחָתוֹ הַגְּדוֹלָה.

33 וְכֵן הָיָה מְבקש אִשְׁתִּי, תני לִי בבקשה שֵׁכָר לִשְׁתּוֹת
וְכֵן הָיָה מְבקש אִשְׁתִּי, תני לִי בבקשה שֵׁכָר לִשְׁתּוֹת! וְנָתְנָה לוֹ מַיִם וְהָיָה מְשַׁבֵּחַ כַּמָּה יָפֶה הַשֵּׁכָר הַזֶּה תֵּן לִי דְּבַשׁ! וְנָתְנָה לוֹ מַיִם וְהָיָה מְשַׁבֵּחַ גַּם כֵּן כַּנַּ"ל תֵּן לִי יַיִן וְכוּ' כַּיּוֹצֵא בָּזֶה! וְנָתְנָה לוֹ מַיִם וְהָיָה מִתְעַנֵּג וּמְשַׁבֵּחַ אוֹתוֹ הַמַּשְׁקֶה כְּאִלּוּ הוּא שׁוֹתֶה אוֹתָהּ מַמָּשׁ.

34 שכשאדם לומד לשמוח במה שיש לו, הוא יכול להרגיש שבאמת יש לו הכל.
למדנו: שכשאדם לומד לשמוח במה שיש לו, הוא יכול להרגיש שבאמת יש לו הכל. תמיד יהיו דברים שעוד לא הצלחנו להשיג, אבל תמיד אנחנו יכולים לבחור לשמוח בטוב שישנו

35 4. הכרת הטוב "טוב להודות"

36 אחרי שראינו את הטוב ושמחנו בו, עלינו להכיר טובה למי שהעניק לנו אותו.
בין אם זה הקב"ה, או שליחיו: הורים, מורים, חברים, ואפילו חיות, צמחים, או חפצים דוממים. כשנבין ששום דבר סביבנו אינו מובן מאליו, נוכל להודות על הכל.

37 הכרת הטוב יסוד האמונה המצווה הראשונה בעשרת הדיברות היא מצוות האמונה: "אנכי ה' אלוקיך אשר הוצאתיך מארץ מצרים מבית עבדים" הקב"ה מצווה אותנו להאמין בו כי הוא זה שעשה לנו טובה עצומה והציל אותנו מיד המצרים.

38 המילה הראשונה מידי בוקר הדבר הראשון שאנו עושים זה לומר "מודה", הדבר ראשון שאנחנו עוסקים בו הוא הודאה לה'. כשמתחילים עם תודה מעומק הלב – היום כולו נראה אחרת. אילו ברכות שמביעות הכרת הטוב אתם מכירים?

39 כפיות טובה עלולה להביא לכפירה, ח"ו.
אמרו רז''ל: 'כל הכופר בטובתו של חבירו לבסוף כופר בטובתו של הקב''ה' (מ''ר שמות א ח). "ולכן, הנזהר מבלי להיות כפוי טובה לא במהרה יחטא…" (יערות דבש)

40 למה חזקיהו המלך לא היה משיח?
"ביקש הקב"ה לעשות חזקיהו משיח וסנחריב גוג ומגוג, אמרה מידת הדין לפני הקב"ה: ריבונו של עולם ומה דוד מלך ישראל שאמר כמה שירות ותשבחות לפניך לא עשיתו משיח, חזקיה שעשית לו כל הנסים הללו ולא אמר שירה לפניך תעשהו משיח?! לכך נִסְתָם מיד." חזקיהו עם כל גדולתו וצדקותו, לא היה משיח כיוון שלא הודה לקב"ה על כל מה שעשה לו!

41 הכרת טובה אפילו לדומם "מפני מה לקו המים והעפר על-ידי אהרון? "
כלומר, מדוע מצאה התורה לנכון להדגיש עובדה זאת, שלא משה היכה ביאור, אלא אהרון? "אמר ר' תנחום: אמר לו הקב"ה למשה: המים ששמרו עליך בשעה שהושלכת ליאור, והעפר, שהגן עליך כשהרגת את המצרי, אינו דין שילקו על-ידך! לפיכך לקו על ידי אהרון". לא רצה ה' שמכות אלה תבואנה ע"י משה, כי צריך אדם להיות מכיר טובה אפילו לדומם.

42 חישבו: לאיזה חפץ הייתם רוצים להודות?
על מה הייתם רוצים להודות לחברים, מורים, הורים? על מה הייתם רוצים להודות לקב"ה?

43 איך אתם מרגישים כשמודים לכם על משהו שהתאמצתם בשבילו במיוחד
איך אתם מרגישים כשמודים לכם על משהו שהתאמצתם בשבילו במיוחד? באילו דרכים ניתן להכיר טובה גם מבלי לומר תודה?

44 הכרת טובה מובילה את אדם להרבות טוב
"אנו רואים שהאדם כשנפשו ישרה בו יהיה בו כח הכרת טובה חזק מאד, עד שיהיה סבה גדולה לפעולות טובות רבות" (עין אי"ה פאה ,א, א)

45 לסיכום דבר ראשון, עלינו להאמין בטוב. – הכל לטובה.
אחר כך, עלינו למצוא אותו, לראות אותו. לאחר מכן נוכל לשמוח בו, ומתוך כך, להודות עליו. לבסוף, נוכל להצטרף למעגל הטוב ולהוסיף טוב בעצמנו. כך העולם כולו יהיה טוב יותר...

46


Download ppt "תאמין בטוב, תראה את הטוב, תשמח בטוב, תכיר טובה."

Similar presentations


Ads by Google