Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Finding Unit Price Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily.

Similar presentations


Presentation on theme: "Finding Unit Price Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily."— Presentation transcript:

1 Finding Unit Price Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily

2 Genuardi’sUnit Price Paper Plates Cereal Coffee Unit Price = $2 50 plates = $0.40 per plate Unit Price = $2 9 oz. = $0.22 per oz. Unit Price = $ oz = $0.15 per oz. For 9 oz. For oz.

3 Dannon water 32 pack for $4.99 How much per bottle? If each bottle is 16.9 oz., how much per oz? Canada Dry Ginger Ale 6 packs, 3 for $5 How much per can? Shop Rite Supermarkets

4 Deer Park Water 12 pack for $2.99 Each bottle is 12 oz. How much per bottle? How much per oz? Tea Bags Package of boxes for $5 How much per tea bag? Giant Food Stores

5 Coke 2 liter bottles 4 for $5 How much per liter? How much per bottle? Gatorade 8 pack for $ oz to 20 oz bottles How much per bottle? How much per oz (for each size)?

6 Ruffles Potato Chips 2 bags for $ to 20 oz. How much per oz for each size bag? Breyers Ice Cream Buy one get one free $5.79 each 1.75 qt. Containers How much per qt?

7 Oranges 4 lb. Bag $2.99 Unit Price? M & M’s 14 oz. Bag for $2.69 Unit Price?

8 Safeway Select Detergent 300 oz. $10.99 What is the Unit Price? Wisk Laundry Detergent 100 oz. $4.99 What is the Unit Price? What is the better buy?

9 Comparison Shopping: Finding the Better Buy Comparison Shopping: Finding the Better Buy “Finding the Better Buy” is determining which size, store, or deal will give you the most product for your money We use Unit Prices to compare product sizes to find the better buy We also use Unit Prices to determine which store or deal will give us the better buy

10 Dixie plates $ count Unit Price (per plate)? Hefty plates 2 for $ count (each pkg.) Unit Price (per plate)? Which is the better buy?

11 Cheerios 3 for $ oz. boxes Unit Price (per oz.)? Cheerios 3 for $ oz. boxes Unit Price (per oz.)? Which is the better buy?

12 Genuardi’s Gatorade 10 for $ free 32 oz. bottles Unit Price (per oz.)? Giant Food Stores Gatorade 8 pack for $ oz. bottles Unit Price (per oz.)? Which is the better buy?

13 Genuardi’s sells 3 different sizes of mayonnaise as follows: Small (10 oz.) for $2.33 Normal size (15 oz.) for $2.67 Big Container (22 oz.) for $3.24 Which one is the better buy?

14 Genuardi’s has these paper towels on sale, 8 rolls for $5.99. However they also sell another larger package, 24 rolls for $ You want to buy these since they are on sale, but which is actually the better buy?

15 Now you want to compare these two brands, which are both on sale. You have determined that you want 8 rolls of paper towels. Which brand will you buy? Bounty: 8 rolls $5.99 Thirsty: 2 rolls $2.99

16 Aquafina: 24 pack $ oz. bottles Deer Park: 12 pack $ oz. bottles

17 Amy can read 88 pages in 4 hours. What is the unit rate? (How many pages can she read per hour?) 5 pages per hour

18 Samuel checked his heart rate. He counted 150 beats in two minutes. Calculate his heartbeats per minute. 75 beats per minute

19 Which is the better buy? Gus’s Gas Station sells gas using the following equation : C= 3.35g (C= total cost, g= # of gallons) Sally’s Station uses the following table: Gallons of GasTotal Cost m = 7/2


Download ppt "Finding Unit Price Unit Price: Price per Item Measure or Count of Items Allows shoppers to compare the prices of items quickly and easily."

Similar presentations


Ads by Google