Download presentation

Presentation is loading. Please wait.

Published byAiyana Mustin Modified over 3 years ago

1
Whiteboardmaths.com © 2007 All rights reserved 5 7 2 1

2
Intro Compound Interest Suppose £100 is invested in a building society at a rate of 10% per annum. At the end of the year the interest paid would be £10 and if this is withdrawn, leaving the original £100 in the account for a further year at 10% then this type of interest is called simple interest. £33.10£30.00Total Interest gained £133.10£130Amount after 3years £121£120Amount after 2 years £110 Amount after 1 year Compound InterestSimple Interest The table below shows how £100 grows over a 3 year period if it is invested at a rate of 10% If the annual interest is left in the account at the end of each year then the interest is called compound interest.

3
Worked Example 1 £2000 is invested at 6% compound interest for 3 years. Find: (a) the amount in the account at the end of the period. and (b) the interest accrued. Amount after 1 year = 2000 + 6% of 2000 =2000 + 120 = £2120 Amount after 2 years = 2120 + 6% of 2120 =2120 + 127.20 = £2247.20 Amount after 3 years = 2247.20 + 6% of 2247.20 =2247.20 + 134.83 = £2382.03 Interest accrued = £2382.03 – £2000 = £382.03 Long Method Compound Interest Long Method

4
Question 1 £600 is invested at 5% compound interest for 3 years. Find: (a) the amount in the account at the end of the period. and (b) the interest accrued. Amount after 1 year = 600 + 5% of 600 =600 + 30 = £630 Amount after 2 years = 630 + 5% of 630 =630 + 31.5 = £661.50 Amount after 3 years = 661.50 + 5% of 661.50 =661.50 + 33.08 = £694.58 Interest accrued = £694.58 – £600 = £94.58 Long Method Compound Interest

5
Question 2 £5000 is invested at 8% compound interest for 4 years. Find: (a) the amount in the account at the end of the period (nearest £). and (b) the interest accrued (nearest £). Amount after 1 year = 5000 + 8% of 5000 =5000 + 400 = £5400 Amount after 2 years = 5400 + 8% of 5400 =5400 + 432 = £5832 Amount after 3 years = 5832 + 8% of 5832 =5832 + £466.56 = £6298.56 Interest accrued = £6802 – £5000 = £1802 Amount after 4 years = 6298.56 + 8% of 6298.56 =6298.56 + 503.88 = £6802 Long Method Compound Interest

6
Tricky Question £3000 is invested at 7% compound interest for 15 years. Find: (a) the amount in the account at the end of the period (nearest £). and (b) the interest accrued (nearest £). What problems would you have with the following question using this method? Long Method We can avoid 15 calculations by considering a different approach to the problem to devise a more efficient method. We will rework Example Question 1(a) using this improved method. Compound Interest

7
Multiplicative Remember that 6% means 6 100 = 0.06 At the end of each year the money grows to 106% of its value at the start of the year = 106 100 = 1.06 After 1 year the money has been multiplied by 1.06 2000 x 1.06 After 2 years the money is again multiplied by 1.06 (2000 x 1.06) x 1.06 After 3 years the money is again multiplied by 1.06 (2000 x 1.06 x 1.06) x 1.06 So after 3 years the money will have grown to £2000 x 1.06 3. Worked Example 1 £2000 is invested at 6% compound interest for 3 years. Find: (a) the amount in the account at the end of the period. Efficient Method (a) Money at end of 3 years = 2000 x 1.06 3 = £2382.03 Explanation of the Method If the term had been 7 years and the interest rate 8% then we would simply have calculated 2000 x 1.08 7. Compound Interest

8
Question 1 £600 is invested at 5% compound interest for 3 years. Find: (a) the amount in the account at the end of the period. and (b) the interest accrued. Amount after 1 year = 600 + 5% of 600 =600 + 30 = £630 Amount after 2 years = 630 + 5% of 630 =630 + 31.5 = £661.50 Amount after 3 years = 661.50 + 5% of 661.50 =661.50 + 33.08 = £694.58 Interest accrued = £694.58 – £600 = £94.58 Long Method Use this efficient method to confirm the answer to Question 1 (a) below Amount after 3 years = 600 x 1.05 3 = £694.58 Compound Interest

9
Question 2 £5000 is invested at 8% compound interest for 4 years. Find: (a) the amount in the account at the end of the period (nearest £) and (b) the interest accrued (nearest £) Amount after 1 year = 5000 + 8% of 5000 =5000 + 400 = £5400 Amount after 2 years = 5400 + 8% of 5400 =5400 + 432 = £5832 Amount after 3 years = 5832 + 8% of 5832 =5832 + £466.56 = £6298.56 Interest accrued = £6802 – £5000 = £1802 Amount after 4 years = 6298.56 + 8% of 6298.56 = 6298.56 + 503.88 = £6802 Long Method Use this efficient method to confirm the answer to Question 2 (a) below Amount after 4 years = 5000 x 1.08 4 = £6802 Compound Interest

10
Question 3 £8000 is invested at 7% compound interest for 6 years. Find: (a) the amount in the account at the end of the period (nearest £) and (b) the interest accrued (nearest £) Question 4 £1250 is invested at 9% compound interest for 10 years. Find: (a) the amount in the account at the end of the period (nearest £) and (b) the interest accrued (nearest £) (a) 8000 x 1.07 6 = £12,006 (b) 12,006 – 8000 = £4,006 (a) 1250 x 1.09 10 = £2959 (b) 2959 – 1250 = £1709 Compound Interest

11
Question 5 £3750 is invested at 4.5% compound interest for 8 years. Find the amount in the account at the end of the period (nearest £100) Question 6 £7500 is invested at 8.5% compound interest for 15 years. Find the amount in the account at the end of the period (nearest £100) Answer: 3750 x 1.045 8 = £5300 Answer: 7500 x 1.085 15 = £25 500 Compound Interest

12
Worksheets Q1. £600 is invested at 5% compound interest for 3 years. Find: (a) the amount in the account at the end of the period. and (b) the interest accrued. Q2. £5000 is invested at 8% compound interest for 4 years. Find: (a) the amount in the account at the end of the period (nearest £) and (b) the interest accrued (nearest £) Worked Example 1: £2000 is invested at 6% compound interest for 3 years. Find: (a) the amount in the account at the end of the period and (b) the interest accrued. Worksheet 1

13
Q3. £8000 is invested at 7% compound interest for 6 years. Find: (a) the amount in the account at the end of the period (nearest £) and (b) the interest accrued (nearest £) Q4. £1250 is invested at 9% compound interest for 10 years. Find: (a) the amount in the account at the end of the period (nearest £) and (b) the interest accrued (nearest £) Q5.£3750 is invested at 4.5% compound interest for 8 years. Find the amount in the account at the end of the period (nearest £100) Q6. £7500 is invested at 8.5% compound interest for 15 years. Find the amount in the account at the end of the period (nearest £100) Worksheet 2

Similar presentations

Presentation is loading. Please wait....

OK

Simple Interest Formula I = PRT.

Simple Interest Formula I = PRT.

© 2018 SlidePlayer.com Inc.

All rights reserved.

To ensure the functioning of the site, we use **cookies**. We share information about your activities on the site with our partners and Google partners: social networks and companies engaged in advertising and web analytics. For more information, see the Privacy Policy and Google Privacy & Terms.
Your consent to our cookies if you continue to use this website.

Ads by Google

Ppt on domestic robots for sale Ppt on fourth and fifth state of matter summary Ppt on hydrogen fuel cell vehicles honda Ppt on the art of war summary Ppt on hydrostatic forces on submerged surfaces in static fluids Ppt on chapter electricity for class 10th Ppt on sports day dallas Ppt on various types of pollution Ppt on our nation india Ppt on word association test example