Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

MATH UNIT 4 4th. Do you remember? multiples arrays factor product 1.When you multiply numbers, you find the __________ ? 2.In the equation 8 X 6 = 48,

Similar presentations


Presentation on theme: "MATH UNIT 4 4th. Do you remember? multiples arrays factor product 1.When you multiply numbers, you find the __________ ? 2.In the equation 8 X 6 = 48,"— Presentation transcript:

1 MATH UNIT 4 4th

2 Do you remember? multiples arrays factor product 1.When you multiply numbers, you find the __________ ? 2.In the equation 8 X 6 = 48, 8Is a ___________. 3. The numbers 5, 10, 15, and 20 are all __________ of 5.

3 Find each product X X X X X X X X X 7

4 Round each number to the nearest ten. Round each number to the nearest hundred

5 An ARRAY has columns and rows. 5 X 3

6 How many buttons would Alexa have if she bought five packs of 100 buttons?

7 Katelyn has 6 bags of balloons with 8 balloons in each bag. Gabriella has 4 bags of balloons with 10 balloons in each bag. Who has more balloons?

8 The sable palm is Florida’s state tree. The leaf of the sable palm can be up to 12 feet long and 6 feet wide. How many times wider can the leaf be than it is long?

9 Aaron is counting the number of palm trees in his neighborhood. There are 6 neighbors who have 10 palms each and one neighbor that has 7 palms. How many total palms are in his neighborhood?

10 Trinity has earned $37 babysitting. She needs $65 to buy a skateboard. How much more money does Trinity need to earn?

11 Connor has 4 rolls of pennies. There are 100 pennies in each roll. How many pennies does Connor have in all?

12 Amanda visited Daytona Lagoon with her mom and her best friend. They choose Plan C. How much did they save on the two children’s tickets by buying combined tickets instead of buying separate tickets? PLANSADULTCHILD PLAN A WATER PARK $30$20 PLAN B AMUSEMENT $40$30 PLAN C COMBO PACK $60$40

13 Kylie’s Girl Scout troop has 8 girls and 4 adults. How much did the troop pay for tickets to the amusement park? PLANSADULTCHILD PLAN A WATER PARK $30$20 PLAN B AMUSEMENT $40$30 PLAN C COMBO PACK $60$40

14 A fourth grader breathes about 50 gallons of air per hour. Aiden arrives at school at 8:00 a.m. and leaves at 2:00 p.m. How many gallons of air does he breathe during each school day?

15 Last year the fourth graders collected 500 cans of food for the food drive. This year’s fourth graders want to collect twice as many cans. How many cans do this year’s fourth graders need to collect to meet their goal?

16 Kyle, Juan, and Charles are trying to raise $200 for a local homeless shelter. Kyle raised 30 dollars and Juan raised 95 dollars. How much money does Charles need to collect in order to reach their goal? $200 $30$95?

17 Mary is buying two beach chairs that cost $46 each. The tax on each chair is $2.40. What is Mary’s total cost?

18 Luis walked 5 miles every day for 37 days to prepare for the beach walk. Use the BREAKING APART strategy to find how many miles Luis walked in all.

19 Paige and Leah had a total of $580. After spending $80, Leah had $240. How much money did Paige have?

20 The longest blue whale on record was about 18 scuba divers in length. If an average scuba diver is 6 feet what is the approximate length of the blue whale?

21 Jayden had 265 stamps. Adam had twice as many stamps as Jayden. Adam had 179 more stamps than Lucas. How many stamps did Lucas have?

22 Brian wants to buy 3 shelves for his bedroom that cost $168 each. If he has saved up $500, can he buy the shelves? Will he have money left over? If so, how much?

23 Mr. Harper had 506 apples at his fruit stand. His friend gave him 87 more apples, and he bought another 59 apples. How many apples did he have altogether?

24 Mrs. L’s class checked out 15 books from the media center this week. Mrs. G’s class checked 3 fewer books than Mrs. “L” while Mrs. M’s class check out 7 more than Mrs. “L”. How many books did each class check out?

25 Jenna picked 456 oranges from the trees in her yard. She sold 178 of them and threw away 49. How many oranges does she have left?

26 COMPENSATION 3 X 18 = ? 3 X 20 = 60 3 X 2 = 6 60 – 6 = 54 Choose numbers close to the number to make it easier. Then adjust the answer.

27 PRACTICE COMPENSATION 5 x 17 = _____ Substitute 5 x _____ = 100 ____ - 17 = 3 5 x 3 = 15 Adjust _____ - 15 = _____

28 Practice Compensation 4 x 33 = __?__ Substitute 4 x 30 = _____ Adjust 4 x 3 = 12 ___ + 12 = ____ add 3 x 296 = _____ Substitute 3 x 300 = _____ Adjust 3 x 4 = 12 ___ - ___ = ____ subtract 5 x 108 = _____ Substitute 5 x 100 = _____ Adjust 5 x 8 = ___ + ___ = ____ add

29 Practice Compensation 107 x 5 = __?__ Substitute ___ x ___ = _____ Adjust ____ x ____= ___ ____ _ ____ = ____ + or - 61 x 8 = __?__ Substitute ___ x ___ = _____ Adjust ____ x ____= ___ ____ _ ____ = ____ + or - 4 x 23 = __?__ Substitute ___ x ___ = _____ Adjust ____ x ____= ___ ____ _ ____ = ____ + or - 64 x 3 = __?__ Substitute ___ x ___ = _____ Adjust ____ x ____= ___ ____ _ ____ = ____ + or - 2 x 599 = __?__ Substitute ___ x ___ = _____ Adjust ____ x ____= ___ ____ _ ____ = ____ + or - 9 x 52 = __?__ Substitute ___ x ___ = _____ Adjust ____ x ____= ___ ____ _ ____ = ____ + or - 44 x 6 = __?__ Substitute ___ x ___ = _____ Adjust ____ x ____= ___ ____ _ ____ = ____ + or - 3 x 195 = __?__ Substitute ___ x ___ = _____ Adjust ____ x ____= ___ ____ _ ____ = ____ + or -

30 Sara’s puppy is 4 pounds heavier than Megan’s puppy. If Megan’s puppy is 5 pounds lighter than Lauren’s puppy. If Lauren’s puppy weighs 39 pounds, what does Sara’s puppy weigh?

31 To raise money for new uniforms, the high school band members sold the items shown below. Use compensation strategies to find how much money they raised in all. ITEMCOSTSOLD Caps$936 Mugs$744 Pennants$852

32 Eric and 3 friends bought tickets to a concert. The cost of each ticket was $43. How much did the tickets cost in all? Total Cost $43

33 Adrian is 11 years older than Nathaniel. In twenty years, Nathaniel will be 32 years old. How old is Adrian now?

34 A roller coaster at Disney can hold 25 people in each car. How many people can ride each time if there are 7 cars and each car is full?

35 Mrs. L bought 187 yards of red cloth and 357 yards of white cloth. If one yard of cloth costs $8, how much did she pay altogether?

36 A store clerk is stacking soup cans on shelves. If he puts 110 cans on each shelf, how many cans will be on: 4shelves? _____ 6shelves? _____ 9shelves? _____ 12 shelves? _____

37 Rebecca baked 9 trays of carrot muffins. There were 35 muffins on each tray. Sofia baked 145 apple muffins. How many muffins did they bake altogether?

38 Using Rounding to Estimate The school is holding a Walk-a-thon. Any class that raises more than $500 wins a prize. Mrs. “B” and Mr. “M” both want to know if their class wins a prize. CLASS MILES WALKED PLEDGE PER MILE Mrs. “B”193$4 Mr. “M”135$3

39 Sean bought 10 cartons of drink mix for the football team. There were 25 packets of mix in each carton. He has used 246 packets so far. How many packets of drink mix is left?

40 Alex and his 2 brothers want to fly to Miami. One airline offers a round-trip fare of $319. Another airline has a round-trip fare of $389. ABOUT how much will Alex and his brothers save by buying the less expensive tickets?

41 Vanessa bought 10 packages of stickers. There were 28 stickers in each package. She opened all of the packages and arranged the stickers into rows of six. How many rows of stickers were there? How many stickers were left over?

42 Jordan estimates that the product of 237 x 6 is about Is this estimate reasonable? Why or Why not?

43 Carlos collected 1,000 stamps. He sold 250 to Bryan and packed the remaining stamps equally into trays of 10. How many trays did he use?

44 Fourth grade students voted on their favorite sports activity. Which sport received the most total votes? How many boys voted? How many girls voted?

45 Four spoons and 3 forks cost $15. Four spoons and 1 fork cost $13. What is the cost of 5 forks?

46 Mrs. “L” and her class had a beach cleanup on Saturday. The bar graph shows the amount of trash collected. Estimate the total items removed from the beach on Saturday.

47 There are a total of 30 white and black marbles in a box. There are 14 more white marbles than black marbles. How many black marbles are in the box?

48 An adult female bald eagle has a wingspan of about 7 feet. since there are 12 inches in one foot, about how long would you estimate a female bald eagle’s wingspan to be in inches.

49 Kara is painting her bedroom Barbie pink. A gallon of pink paint can cover about 360 square feet of wall space. About how many square feet of wall space will 2 gallons cover? Kara’s bedroom is 11 ft by 14 ft by 8 ft. How many gallons will she need to paint her bedroom?

50 There are 40 students in a class. There are 4 more boys than girls. How many girls are in the class?

51 THINK Which has more pencils, 3Packs with 40 each or 4Packs with 30 each ?

52 Angelina has 3 piles of books. There are 49 books in each pile on her floor. She says she has 1500 books in all. Is her answer REASONABLE? Explain WHY or WHY NOT.

53 The difference between two numbers is 15. If the bigger number is 98, what is the smaller number?

54 It is REASONABLE? Caroline glued sequins on her costume. She used 28 sequins on each of 7 rows. How many sequins did she use in all? Use COMPENSATION to check. After you solve, make sure to check to see if your answer is REASONABLE.

55 Landon has 9 marbles. Owen has 4 times as many marbles as Landon. How many more marbles does Owen have than Landon?

56 A fish store has 8 empty tanks. After a delivery, the store put 41 fish in each tank. How many fish were in the delivery? ______fish in all______ 41

57 Avery jumped rope for 23 minutes 9 days in a row. How many minutes did Avery jump rope?

58 My mom bought 8 boxes of chocolate to give as gifts. Each box has 24 pieces of candy in it. Which number sentence shows the best way to use rounding to estimate the total number of candies in the boxes? a.10 x 20 = b. 8 x 24 = c.10 x 24 = d. 8 x 30 = e.10 divided by 20 =

59 Which is another way to find a.12 x 1 b.10 x 12 c.6 x d.5 divided by 12 e.5 x 12 f.10 x g.10 x 5 + 2

60 A plane increases its height at a rate of 400 feet per second. Fill out the FUNCTION chart. ELAPSED SECONDS INCREASE in HEIGHT HEIGHT 1 SEC400 FEET 2 SEC400FEET 3 SEC400FEET 4 SEC400FEET 5 SEC400FEET 6 SEC400 FEET

61 Julian gets $14 a month for doing his chores. Which is the best ESTIMATE of the amount of money he will have if he puts all of his money in his bank for 4 months? a.$80 because 14 is close to 20 and 4 x 20 = 80 b.$40 because 14 is close to 10 so 4 x 10 = 40 c.$60 because 14 is close to 15 so 4 x 15 is 60 d.$50 because is about 50 e.$56 because he didn’t buy any toys at the store

62 Chase bought a ring that costs 3 times as much as a watch. If the watch costs $35, how much does the ring cost? How much would it cost to purchase both?

63 Maya’s school has 6 grades with an average of 63 students per grade. What is a REASONABLE Estimate of the number of students at her school? a.123 because is 12 and add 3 more b.420 because 6 x 70 is 420 c.300 because 60 x 5 is 300 d.360 because 6 x 60 is 360 e.378 because 6 x 63 is 378

64 ABOUT how much money does an American family spend in 8 weeks to feed an 11 year old child? MONEY SPENT BY THE AMERICAN FAMILY TO FEED A CHILD AGEWEEKLY AMOUNT 1 – 2 YEARS$ 27 3 – 5 YEARS$ 31 6 – 8 YEARS$ 42 9 – 12 YEARS$ 49

65 The jogging trail is 4 miles long. I an ran around the trail 19 times this week. He used COMPENSATION to figure out how far he had jogged. First he multiplied 4 x 20 = 80 What should he do next? a b.80 – 4 c d.80 x 4

66 Evelyn baked 386 cookies for the bake sale. She put them into baggies of 3 each. How many baggies did she use? How many cookies were left over?

67 How many stickers does Mr. “R” have on rolls? How many more stickers on sheets does Mr. “R” have than stickers in boxes? EACH = 10 stickers Mr. “R” Stickers sheets rolls boxes

68 Which shows another way to find ? a.6 x 6 x 6 x 6 b.4 x 60 c.4 x 6 d.6 x 6

69 Audrey had $134. She spent $32 on a new pair of jeans. Then she bought a new bike that costs three times the price of the jeans. Did she have enough money or did she have money left over?

70 A factory produces 895 candy bars each hour. ABOUT how many candy bars can it produce in an 7 hour day? Use the COMPENSATION strategy. a. 620 b c d. 6000

71 Circle the equations that are using the DISTRIBUTIVE PROPERTY 4 x 9 = ( 3 x 3 ) + ( 1 x 6 ) 4 x 9 = ( 4 x 9 ) + ( 4 x 9 ) 4 x 9 = ( 2 x 9 ) + ( 2 x 9 ) 4 x 9 = ( 2 x 3 ) + ( 2 x 6 ) 4 x 9 = ( 4 x 5 ) + ( 4 x 4 )

72 Which shows BREAKING APART or the DISTRIBUTIVE PROPERTY? 5 x 37 a.( 5 x 30 ) + ( 5 x 7 ) b.( 5 x 40 ) + ( 5 x 3 ) c.( 5 x 7 ) – ( 5 x 30 ) d.( 3 x 30 ) + ( 5 x 7 ) e.( 30 x 7 ) + ( 5 x 7 )

73 Which of the following uses COMPENSATION to solve? 2 x 38 ( 2 x 40 ) and 80 – 2 = ( 2 x 30 ) and = ( 2 x 40) and 80 – 4 = ( 2 x 40 ) and = ( 2 x 30 ) and =

74 There are 52 weeks in one year. If Jocelyn turns 26 today, which is the best estimate of the weeks Jocelyn has been alive? a.500 weeks b. 700 weeks c weeks d weeks

75 Mrs. M can make 46 brownies out of one recipe. If she doubles the recipe, how many brownies can she make? _____ _____ = ______

76 Unit 4 TEST


Download ppt "MATH UNIT 4 4th. Do you remember? multiples arrays factor product 1.When you multiply numbers, you find the __________ ? 2.In the equation 8 X 6 = 48,"

Similar presentations


Ads by Google