Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Guinea pig money challenge! Solve the guinea pig themed money problems and improve your maths!

Similar presentations


Presentation on theme: "Guinea pig money challenge! Solve the guinea pig themed money problems and improve your maths!"— Presentation transcript:

1 Guinea pig money challenge! Solve the guinea pig themed money problems and improve your maths!

2 Sophie and her brother James are very excited as they are adopting some guinea pigs from Wood Green The Animals Charity. Before they are allowed them, their mum and dad have set them the challenge of working out how much it is going to cost to buy everything they need to keep them healthy and happy.

3 Hay and grass is the most important part of a guinea pigs diet to help wear down their teeth and give them fibre to keep their tummies healthy. It also makes a great bedding! It costs 50p a day for the amount of hay 2 guinea pigs would need. How much would it cost for a week? £35 £3.50 £7.00

4 Guinea pigs need fresh water every day and James and Sophie need to buy 2 water bottles which cost £1.35 each. How much change will they get from £5.00? £3.30 £1.30. £2.30

5 Two guinea pigs will eat a bag of pellet food every 2 months. If a bag costs £4.00, how much will it cost to feed two guinea pigs for a year? £24 £48 £36

6 Guinea pigs like to eat fresh vegetables and fruit every day to keep them happy and healthy. How much will it cost to buy them a cabbage and a cucumber? 90p £1.35 £1.75 £1.50

7 How much will it cost to buy them some celery, carrots and baby sweetcorn? 90p £1.73 £3.03 £2.93

8 Guinea pigs like to have lots of things to keep them busy. Sophie wants to buy the purple igloo for the guinea pigs to hide under but only has £3.00. How much more money does she need? Plastic stoolWillow sticks Paper bag Tube Igloo £3.25 £ p £5.99 £ p £2.00 £2.75

9 15 James has £1.50 to spend on paper bags to stuff full of hay and tasty herbs. How many can he buy? Plastic stoolWillow sticks Paper bag Tube Igloo £3.25 £ p £5.99 £

10 £30 Well don Well done! Sophie and James are allowed their guinea pigs because of your brilliant maths. Luckily their mum and dad are buying the big hutch and run as these cost £150! ophie and James are allowed their guinea pigs because of your The guinea pigs cost £15 each to adopt. How much did they spend altogether on the hutch, run and guinea pigs?. Luckily their mum and dad are buying the hutch and run as these cost £150! £165 £180

11 Well Done.. You are right! Next question

12 Well Done.. You are right! Next question

13 Well Done.. You are right! Next question

14 Well Done.. You are right! Next question

15 Well Done.. You are right! Next question

16 Well Done.. You are right! Next question

17 Well Done.. You are right! Next question

18 Well Done.. You have finished the guinea pig money challenge!

19 Try again! Back to question

20 Try again! Back to question

21 Try again! Back to question

22 Try again! Back to question

23 Try again! Back to question

24 Try again! Back to question

25 Try again! Back to question

26 Try again! Back to question


Download ppt "Guinea pig money challenge! Solve the guinea pig themed money problems and improve your maths!"

Similar presentations


Ads by Google