Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Basic/ Low Intermediate Northstar Unit 7 Organic Producer Is it worth the Price?

Similar presentations


Presentation on theme: "Basic/ Low Intermediate Northstar Unit 7 Organic Producer Is it worth the Price?"— Presentation transcript:

1 Basic/ Low Intermediate Northstar Unit 7 Organic Producer Is it worth the Price?

2 1.Artificial colours : not original 2.To ripen apples : to become red/ to grow 3.Vines : grapes leaves and trees 4.It’s worth the work: It deserves 5.Old fashioned : not stylish 6.Fresh : not artificial Vocabulary page 123

3 Answer key page 124 Page e 2. a 3. f 4. c 5. b 6. d Question 2 Chemicals: herbicides – pesticides Senses: taste Produce: Plants 4: weeds Insects; Illnesses: cancer

4 Answer key page 124 Chemicals : herbicides - pesticides Produce : apples –oranges- broccoli- lettuce Plants: flowers- vegetables- weeds Senses: feel- smell- hear –taste Insects: mosquitoes- flies- ants Illnesses: the flu- a cold- cancer

5 Reading 1- Ask Mr. Green; Organic Produce vs. Regular Produce Dear Confused Shopper: 1. You’re right. Sometimes organic produce doesn’t look as nice as regular produce, and it generally costs up to 50% percent more. 2. Since about 1950, farmers in the United States have used chemicals to grow their fruits and vegetables. They use pesticides to kill insects that eat their plants. These chemicals are a great help to farmers. By using them., farmers can grow more produce on the same amount of land. This means that shoppers can find more produce in the stores. 3.Farmers even use chemicals to artificially ripen fruits and vegetables. Most tomatoes, for example, are picked from the vine while they are still green. They are put in a box to go to a

6 Ask Mr. Green: supermarket. They turn red ( ripen) because of of a chemical put in the box with the tomatoes. Because produce can be picked early, it can travel long distances to stores. As a result, we can find most kinds of fruits and vegetables all year long. 4. Some people argue, however, that there are problems with using all these chemical. When we eat produce, we’re also eating a little bit chemicals build up in our bodies. Some scientists believe that this buildup of chemicals can even cause cancer. Because of worries like these some farmers now grow produce the old-fashioned way- without chemicals. We call this kind of produce organic. 5. organic produce is more expensive than other produce for several reasons. Many organic farmers can’t grow as much produce as other farmers.

7 Their farms tend to be smaller, and, of course, they don’t use herbicides and pesticides. Also, because no chemicals are used, the produce has to arrive at the store very soon after it’s picked. This too, costs money. 6. Is organic produce worth the extra cost? Should you buy organic produce or regular produce? That’s up to you. But I you’re not familiar with organic produce, you might want to try it. More and more shoppers are buying organic produce. Many of these shoppers say that they’re not just concerned about their health. They say organic fruits and vegetables taste fresher and better.

8 Answer key page Reading for main ideas; Check ; Reading for details: 1/ F 2/ T 3/ F 4/ F 5/F 6/T 7/T Reacting to Reading page 128: Question 1: Agree: Disagree: Question 2: Organic regular : 2-4-5

9 Focus on Vocabulary page Herbicides: xinsects- weeds- farms 2. Ripe: yellow banana- xgreen strawberry- red apple 3.Vines: tomatoes- grapes- apples 4.Natural: stone- wood- Xplastic 5.Artificial: caramel color- monosodium glutamate, xcarrot 6.Produce: potato- apple- x soup 7.It’s worth it: xit will be a problem- it will be useful-, you’ll gain by it 8.Taste: bad – xhard- fresh 9.Old fashioned; milking cows by hand,Xseparating eggs with an electric machine- planting corn with a as stick

10 Answer Key page : fresh: Xtomatoes from the can- grapes off the vine- apples from the tree 11. insects: bee- x bird- fly ________________________________ Fresh- herbicides- insects- it’s worth it – natural- old fashioned- pesticides- produce- ripen- tastes- vines- weeds- 1. vines 2- ripen- 3- old fashioned- 4. produce 5. herbicides- 6- pesticides 7. insects 8. natural 9. weeds 10. it’s worth it 11. tastes 12. fresh

11 Writing Audience- Content- and Tone In any kind of writing, audience refers to the people who read what you write what you say – content- and how you say it – tone- will depend on the audience. Tips on Tone *A letter to a close friend may have a lot of slang and may sound very casual. A letter to a teacher or a boss will not use any slang and will be more formal. When you write to a friend, you can use express negative emotions like anger. When you write to a teacher, to a boss, or to people you don’t know, you should avoid expressing these emotions directly.

12 Tips on contents Write about what your audience needs to know, Write what will interest your audience Write about what will be appropriate for you audience. A letter to a friend will be about personal things A letter to a boss will probably be about professional thing. Writing

13 Answer Key page 136 Question 4 To Manager: To friend: 2-5-6

14 Grammar count- and non-count nouns 1. Count nouns refer to people or things that can be counted. They can be singular or plural Shop- shoppers- vegetable- vegetables Use a or an before a singular count noun. a pen Plural count nouns need only s- or es. Pens/Tomatoes Non count nouns ( milk) don’t take /s/es/ or /a/. Numbers can be used with count but not non count/ I need 3 onions- I need milk

15 2Non –count nouns refers to things that cannot be counted. Do not use a- an or a number before non- count nouns. Do not add s/es to non- count nouns : they do not have a plural form. I have milk.- I buy bread. 3.Some can be used with plural count and non- count nouns in affirmative statement. I need some bread- I need some onions 4.Use any count with plural nouns [ negative] I don’t have any onions And non-count in negative I don’t have any water. 5. A lot of can be used with plural count and with non count I have a lot of onions- I need a lot of milk.

16 Answer Key page Question 3 1. eggs 2. rice 3. spaghetti 4. milk 5. bread 6. produce 7. lettuce 8. tomatoes 9. bananas 10. grapes 11. watermelon Page She doesn’t have an onion. She needs to buy one. 5. She doesn’t have a green pepper. She needs to buy one. 6.She has a lot of salt. She doesn’t need to buy any. 7. She has some oil, but she needs to buy some.


Download ppt "Basic/ Low Intermediate Northstar Unit 7 Organic Producer Is it worth the Price?"

Similar presentations


Ads by Google