Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Best Buys Which is the best buy / best value for money? 200 gms of honey butter for 87p 300gms of peanut butter for £1.12 200 gms honey butter 87p 300gms.

Similar presentations


Presentation on theme: "Best Buys Which is the best buy / best value for money? 200 gms of honey butter for 87p 300gms of peanut butter for £1.12 200 gms honey butter 87p 300gms."— Presentation transcript:

1 Best Buys Which is the best buy / best value for money? 200 gms of honey butter for 87p 300gms of peanut butter for £ gms honey butter 87p 300gms peanut butter £1.12

2 200 gms of butter for 87p 300 gms for £1.12 Before we can tackle this problem we must make sure the units are the same. Both the weights are in gms but one price is in pence and the other in pounds So change the pounds into pence £1.12 = 112p

3 200 gms of butter for 87p 300gms for 112p There are 2 ways to tackle this problem 1)Find how much butter we get for 1p 2)Find how much 1gm of butter costs

4 200 gms of honey butter for 87p 1p = gms So for 1p we get gms Find how much honey butter we get for 1p As we want the quantity obtained for 1p write the cost 1 st 87p = 200 gms Divide both sides by 87 to get 1p

5 300gms peanut butter for 112p Do the same for the peanut butter As we want the quantity obtained for 1p write the cost 1 st 112p = 300 gms Divide both sides by 112 to get 1p 1p = gms So for 1p we get gms

6 200 gms of butter for 87p So for 1p we get gms So for 1p we get gms 300gms for 112p This means that the peanut butter is better value as we get more gms for 1p

7 200 gms of butter for 87p 300gms for 112p Remember there were 2 ways to tackle the problem!!! 2) Find how much 1gm of butter costs

8 200 gms of honey butter for 87p 1gm = p So 1 gm costs 0.436p Find how much 1 gm of butter costs As we want the cost of 1gm write the weight 1 st 200 gms = 87p Divide both sides by 200 to get 1gm

9 300gms peanut butter for 112p Do the same for the peanut butter As we want the cost of 1gm write the weight 1 st 300 gms = 112p Divide both sides by 300 to get 1gm 1gm = 0.373p So 1 gm costs 0.373p

10 200 gms of butter for 87p So 1 gm costs 0.373p So 1 gm costs 0.436p 300gms for 112p This means that the peanut butter is better value as the cost of 1 gm is cheaper

11 Which is the best buy / best value for money? Cornflakes 99p for a pack of 600gms £1.20 for a pack of 750gms £1.50 for a pack of 1.1kg The units are not the same so change into pence and gms Cornflakes 99p for a pack of 600gms 120p for a pack of 750gms 150p for a pack of 1100gms

12 Which is the best buy / best value for money? Cornflakes 99p for a pack of 600gms 120p for a pack of 750gms 150p for a pack of 1100gms Lets find how many gms we get for 1p

13 99p for 600gms 1p = 6.06 gms So for 1p we get 6.06 gms Find how much cornflakes we get for 1p As we want the quantity obtained for 1p write the cost 1 st 99p = 600 gms Divide both sides by 99 to get 1p

14 120p for 750gms 1p = 6.25 gms So for 1p we get 6.25 gms Find how much cornflakes we get for 1p As we want the quantity obtained for 1p write the cost 1 st 120p = 750 gms Divide both sides by 120 to get 1p

15 150p for 1100gms 1p = 7.33 gms So for 1p we get 7.33 gms Find how much cornflakes we get for 1p As we want the quantity obtained for 1p write the cost 1 st 150p = 1100 gms Divide both sides by 150 to get 1p

16 99p for 600 gms So 1p buys 6.06 gms 300gms for 112p This means that the 3 rd price is better as 1p buys 7.33 gms So 1p buys 6.25 gms 150p for 1100 gms So 1p buys 7.33 gms

17 1) Margarine costing 55p for a 250g pack 95p for a 500g pack £1.60 for an 800g pack 2) Lemonade costing 30p for a 400ml can 65p for a 1 litre bottle 85p for a 1 litre bottle 3) Tea bags costing 80p for a pack of 40 £1.40 for a pack of 80 £3.00 for a pack of 150 4) Cornflakes costing 99p for a pack of 500g £1.20 for a pack of 750g £1.50 for a pack of 1kg 5) Tomato Ketchup costing 45p for a bottle of 330g 65p for a bottle of 540g 80p for a bottle of 745g


Download ppt "Best Buys Which is the best buy / best value for money? 200 gms of honey butter for 87p 300gms of peanut butter for £1.12 200 gms honey butter 87p 300gms."

Similar presentations


Ads by Google