Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Jeopardy FractionsDecimalsRatio/RateProportions Rationals Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy.

Similar presentations


Presentation on theme: "Jeopardy FractionsDecimalsRatio/RateProportions Rationals Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy."— Presentation transcript:

1

2 Jeopardy FractionsDecimalsRatio/RateProportions Rationals Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy

3 $100 Question from H1

4 $100 Answer from H1

5 $200 Question from H1

6 $200 Answer from H1

7 $300 Question from H1

8 $300 Answer from H1 1/60

9 $400 Question from H1

10 $400 Answer from H1

11 $500 Question from H1

12 $500 Answer from H1 41/235

13 $100 Question from H2

14 $100 Answer from H2 33

15 $200 Question from H2

16 $200 Answer from H

17 $300 Question from H2

18 $300 Answer from H

19 $400 Question from H2

20 $400 Answer from H2 1.75

21 $500 Question from H2

22 $500 Answer from H2 27

23 $100 Question from H3 Find two ratios equivalent to 7:8

24 $100 Answer from H3 Possible Answers: 14:16 35:40

25 $200 Question from H3 There are 14 red and 5 blue m&m’s in a bag. Write the ratio of blue to red m&m’s in three different ways.

26 $200 Answer from H3 5 to 14 5:14 5/14

27 $300 Question from H3 Find the unit rate for 290 heartbeats in 3 minutes.

28 $300 Answer from H3 96 2/3 heartbeats per minute

29 $400 Question from H3 Amal walks 4/10 of a mile in 1/4 hour. What is her speed in miles per hour?

30 $400 Answer from H3 1 3/5 miles per hour Or 1.6 miles per hour

31 $500 Question from H3 Taharah Shampoo is being sold in two different sizes. The 16 oz bottle costs $5.23 whereas the 13.5 oz bottle costs $3.85. Which is the better buy? Round to the nearest cent.

32 $500 Answer from H3 The 13.5 oz bottle is the better buy because at $0.29 it is cheaper than the 16 oz bottle at $0.33

33 $100 Question from H4 Determine whether the following ratios are proportional:

34 $100 Answer from H4 No, they both are simplified to different ratios:

35 $200 Question from H4 Swimming goggles cost $74.36 for 12. At this rate, how much will new goggles for 15 members of a swim team cost? You must set up a proportion and solve using the cross-products property.

36 $200 Answer from H4 $92.95

37 $300 Question from H4 Using the concepts of similar triangles, find the height of the flagpole. Set up a proportion and solve using cross-products property.

38 $300 Answer from H ft

39 $400 Question from H4 Does this table represent a proportional relationship? Explain.

40 $400 Answer from H4 Yes, it is proportional. The proportionality constant is $9.50 per person.

41 $500 Question from H4 Find the Constant of Proportionality and write an equation for the data.

42 $500 Answer from H4 y=60x

43 $100 Question from H5

44 $100 Answer from H5 1/2

45 $200 Question from H5

46 $200 Answer from H5 -12/5

47 $300 Question from H5

48 $300 Answer from H5 -31/3

49 $400 Question from H5

50 $400 Answer from H5 17/12

51 $500 Question from H5

52 $500 Answer from H5 81/4

53 Final Jeopardy

54 Final Jeopardy Answer


Download ppt "Jeopardy FractionsDecimalsRatio/RateProportions Rationals Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Q $100 Q $200 Q $300 Q $400 Q $500 Final Jeopardy."

Similar presentations


Ads by Google