Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson.

Similar presentations


Presentation on theme: "10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson."— Presentation transcript:

1 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson Quizzes Lesson Quizzes

2 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Warm Up Solve. 1. 6n + 8 – 4n = –4w + 16 – 4w = – t – 17 – 13t = = 2(x + 7) + 4 n = 6 w = 6 t = 7 x = –3

3 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Problem of the Day You buy 1 cookie on the first day, 2 on the second day, 3 on the third day, and so on for 10 days. Your friend pays $10 for a cookie discount card and then buys 10 cookies at half price. You both pay the same total amount. What is the cost of one cookie? $0.20

4 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Preview of MA.912.A.3.1 Solve linear equations in one variable that include simplifying algebraic equations. Sunshine State Standards

5 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Group the terms with variables on one side of the equal sign, and simplify. Additional Example 1: Using Inverse Operations to Group Terms with Variables A. 60 – 4y = 8y 60 – 4y + 4y = 8y + 4y 60 = 12y B. –5b + 72 = –2b –5b + 72 = –2b –5b + 5b + 72 = –2b + 5b 72 = 3b Add 4y to both sides. Simplify. 60 – 4y = 8y Add 5b to both sides. Simplify.

6 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Group the terms with variables on one side of the equal sign, and simplify. A. 40 – 2y = 6y 40 – 2y + 2y = 6y + 2y 40 = 8y B. –8b + 24 = –5b –8b + 24 = –5b –8b + 8b + 24 = –5b + 8b 24 = 3b Add 2y to both sides. Simplify. 40 – 2y = 6y Add 8b to both sides. Simplify. Check It Out: Example 1

7 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Solve. Additional Example 2A: Solving Equations with Variables on Both Sides 7c = 2c c – 2c = 2c – 2c c = c = 11 Subtract 2c from both sides. Simplify. Divide both sides by 5.

8 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Additional Example 2B: Solving Equations with Variables on Both Sides Solve. 49 – 3m = 4m – 3m + 3m = 4m + 3m = 7m – 14 = 7m + 14 – = 7m = m Add 3m to both sides. Simplify. Subtract 14 from both sides. Divide both sides by 7.

9 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Additional Example 2C: Solving Equations with Variables on Both Sides 2525 x = 1515 x– x =x = 1515 x 2525 x –x = 1515 x 1515 x – 1515 x = 1515 x(5)(–12) ‏ = (5) ‏ x = –60 Subtract 1515 x from both sides. Simplify. Multiply both sides by 5. Solve.

10 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Solve. 8f = 3f f – 3f = 3f – 3f f = f = 13 Subtract 3f from both sides. Simplify. Divide both sides by 5. Check It Out: Example 2A

11 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Solve. 54 – 3q = 6q – 3q + 3q = 6q + 3q = 9q – 9 = 9q + 9 – 9 45 = 9q = q Add 3q to both sides. Simplify. Subtract 9 from both sides. Divide both sides by 9. Check It Out: Example 2B

12 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides 2323 w = 1313 w– 9– w =w = 1313 w– w –w = 1313 w 1313 w – 1313 w = 1313 w(3)(–9) = (3) w = –27 Subtract 1313 w from both sides. Simplify. Multiply both sides by 3. Check It Out: Example 2C Solve.

13 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Christine can buy a new snowboard for $ She will still need to rent boots for $8.50 a day. She can rent a snowboard and boots for $18.25 a day. How many days would Christine need to rent both the snowboard and the boots to pay as much as she would if she buys the snowboard and rents only the boots for the season? Additional Example 3: Consumer Math Application

14 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Additional Example 3 Continued 18.25d = d 18.25d – 8.5d = d – 8.5d 9.75d = d = 14 Let d represent the number of days. Subtract 8.5d from both sides. Simplify. Divide both sides by Christine would need to rent both the snowboard and the boots for 14 days to pay as much as she would have if she had bought the snowboard and rented only the boots.

15 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Check It Out: Example 3 A local telephone company charges $40 per month for services plus a fee of $0.10 a minute for long distance calls. Another company charges $75.00 a month for unlimited service. How many minutes does it take for a person who subscribes to the first plan to pay as much as a person who subscribes to the unlimited plan?

16 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Check It Out: Example 3 Continued Let m represent the number of minutes. 75 = m 75 – 40 = 40 – m 350 = m Subtract 40 from both sides. Simplify. A person who subscribes to the first plan would have to use 350 minutes to pay as much as a person who subscribes to the unlimited plan. Divide both sides by = 0.10m m 0.10 =

17 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Standard Lesson Quiz Lesson Quizzes Lesson Quiz for Student Response Systems

18 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Lesson Quiz: Part I Group the terms with variables on one side of the equal sign, and simplify n = 11n –14k + 12 = –18k Solve y = –4y – – 4k = –12 3n = 81 y = –11 x = x = 1818 x – 14

19 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Lesson Quiz Part II 5. Mary can purchase ice skates for $57 and then pay a $6 entry fee at the ice skating rink. She can also rent skates there for $3 and pay the entry fee. How many times must Mary skate to pay the same amount whether she purchases or rents the skates? 19 times

20 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides 1.Group the terms with variables on one side of the equal sign, and simplify. 19p = 10p + 54 A. 9p = –54 B. 29p = –54 C. 29p = 54 D. 9p = 54 Lesson Quiz for Student Response Systems

21 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides 2. Solve m = –7m – 26 A. m = –9 B. m = –7 C. m = 9 D. m = 7 Lesson Quiz for Student Response Systems

22 10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides 3.Matthew orders T-shirts from an online store for $25 each and an additional $20 for shipping. Mike buys the same kind of T-shirts at a local shop for $27 each. If Matthew and Mike spent the same amount, how many T-shirts did each of them buy? A. 5 T-shirts B. 10 T-shirts C. 15 T-shirts D. 20 T-shirts Lesson Quiz for Student Response Systems


Download ppt "10-2 Solving Equations with Variables on Both Sides Warm Up Warm Up Lesson Presentation Lesson Presentation Problem of the Day Problem of the Day Lesson."

Similar presentations


Ads by Google