Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Find Seat Pick up WARM-UP Open notebook to notes section and write date and lesson title above. 11/14/12 (GT) Obj: Students should be able to solve one.

Similar presentations


Presentation on theme: "Find Seat Pick up WARM-UP Open notebook to notes section and write date and lesson title above. 11/14/12 (GT) Obj: Students should be able to solve one."— Presentation transcript:

1 Find Seat Pick up WARM-UP Open notebook to notes section and write date and lesson title above. 11/14/12 (GT) Obj: Students should be able to solve one and two-step equations and inequalities involving rational numbers; and set-up and solve equations and inequalities involving rational numbers from word problems. (CCES: 7.EE.4a, 7.EE.4b, MP.2, MP.6)

2 1. Solve for n. -2n + (-8) - 6n = The width of a rectangular park is 23.4 yards. What is the perimeter of the park if the length is 2.5 times larger than the width?

3

4 Equation – a math statement that shows where two expressions ARE equal. (Ex: 2x – 4 = 12) Inequality - a math statement that shows where two expressions are NOT equal. (Ex: 2x – 4 > 12)

5 Is the given value a solution to the following equations? How do you know?  -2k = and k =  -6/7m + 5 = 6 1/7 where m = -1 1/3

6 1. -2/3x + 8/3 < x – 1/3 ≤ 2 ¼

7  1. Solve: 2/3x - 4 = -16  2. The youth group is going on a trip to the state fair. The trip costs $52. Included in that price is $11 for a concert ticket and the cost of 2 passes, one for the rides and one for the game booths. Each of the passes cost the same price. Write an equation representing the cost of the trip and determine the price of one pass.  3. Amy had $26 dollars to spend on school supplies. After buying 10 pens, she had $14.30 left. How much did each pen cost including tax?  4. Florence has at most $60 to spend on clothes. She wants to buy a pair of jeans for $22 dollars and spend the rest on t-shirts. Each t- shirt costs $8. How many t-shirts she can purchase?  5. Steven has $25 dollars to spend. He spent $10.81, including tax, to buy a new DVD. He needs to save $10.00 but he wants to buy a snack. If peanuts cost $0.38 per package including tax, what is the maximum number of packages that Steven can buy?  6. Solve 7 - x > 5.4  7. Solve: -0.5x - 5 < -1.5 Independent Practice (Students will work in pairs)

8 Students will create a two-step equation that has a solution of x = -1.2.


Download ppt "Find Seat Pick up WARM-UP Open notebook to notes section and write date and lesson title above. 11/14/12 (GT) Obj: Students should be able to solve one."

Similar presentations


Ads by Google