Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

‘Boxing Up’ " Good teaching is more a giving of right questions than a giving of right answers.“ Josef Albers ‘Learning is making sense,

Similar presentations


Presentation on theme: "‘Boxing Up’ " Good teaching is more a giving of right questions than a giving of right answers.“ Josef Albers ‘Learning is making sense,"— Presentation transcript:

1 ‘Boxing Up’

2 " Good teaching is more a giving of right questions than a giving of right answers.“ Josef Albers ‘Learning is making sense, not just remembering’ Geoff Petty Author of Evidence-Based Teaching

3 STEM Research suggests that our highest achieving students at both GCSE and A Level are leaving secondary school unable to cope with the mathematical content of the STEM subjects at degree level due to:- Overly procedural thinking Poor problem solving skills Lack of confidence Why do we need Boxing Up.....?

4 ‘Boxing Up’ addresses this issue. It removes the emphasis for both students and teachers from arriving at the correct answer to an understanding of the thinking needed to arrive at the solution.

5 Secondly, we discovered that our students were struggling with the wordy questions in the Functional GCSE and losing out on some of the Quality of Written Communication marks. Boxing Up provides pupils with a strategy for solving these functional questions. ‘Boxing Up’ addresses this issue.

6 After Chris owns a clothes shop and he bought 50 shirts at £12 for each shirt. He chose the selling price of each shirt so that he would make a profit of 30% on each shirt. He sold 20 shirts at this price. Chris then reduced the selling price of each shirt by 15%. He then sold the remaining shirts at this reduced selling price. Has Chris made a profit or loss? You must explain your answer clearly. (5 Marks) Before: A T-Shirt cost £12 to buy. It is increased in price by 30%. How much does it cost now? (2 marks)

7 Recap - Boxing Up (IMCA) What is the question asking me? What information do I have? What Maths will I be using? Working out / Calculation s Answers, checking and presentation. Introduction Main Story Conclusion Maths StoryEnglish Story

8 How much flour is needed for 18 people? 12 people use 500g of plain flour. A recipe for 12 people uses 500g of plain flour. How much flour is needed for 18 people? Green Box - What is the question asking me? What information do I have?

9 A recipe for 12 people uses 500g of plain flour. How much flour is needed for 18 people? Blue Box - What maths will I be using? Ratio / Proportion Halving Adding

10 A recipe for 12 people uses 500g of plain flour. How much flour is needed for 18 people? Red Box – Working out and calculations 12 people = 500g 6 people = 250g 3 people = 125g = 18 people = 750g

11 A recipe for 12 people uses 500g of plain flour. How much flour is needed for 18 people? Yellow Box – Working out and answers 6 people = 250g 6 x 3 = x 3 = 750

12 IMCA is a Strategy for working out (for writing) Strategy for discussing (asking each other questions) Strategy for thinking (asking yourself questions)

13 Today’s Task On each table there is a wordy exam problem. You will have 5 minutes at each table to work together to solve the problem using boxing up. Think about the problem. Pair up with the person next to you to decide what to write in each box. Share your answer with the pair opposite. When you hear the buzzer move in a clockwise direction to the next table.

14 Percentages – Booking a holiday Salima books a 7-night holiday in April for two adults. The travel agent adds a percentage surcharge to the cost of the holiday for booking fees. Salima’s final bill is £ What was the percentage surcharge?

15 Ratio & Percentages – Tickets In 2006, the production cost of the Newton School play was £370. In 2007, due to the fact that the school had to hire some special costumes the production cost increased by 12%. In 2006, the total number of tickets sold for the play was 732. They sold 1/6 more tickets in 2007 In both years the ratio of adult tickets to student tickets was 42 : 19. In 2006, adult tickets cost £3 each and student tickets cost £1.50 each. In 2007 prices were reduced by 10%. Work out the profit or loss made by Newton School in 2006 and 2007.

16 Percentages – Clothes Chris owns a clothes shop. He bought 50 shirts at £12 for each shirt. He chose the selling price of each shirt so that he would make a profit of 30% on each shirt. He sold 20 shirts at this price. Chris then reduced the selling price of each shirt by 15%. He then sold the remaining shirts at this reduced selling price. Has Chris made a profit or loss? You must explain your answer clearly.

17 Money – Gas Bill Mr Black is looking at cheaper ways of paying for the gas he uses. He has received the following details from two companies. GASCOM Standing charge per month: £1.00 Cost per kWh: £2.99 UGAS Standing charge per month: £3.78 Cost per kWh: £2.38 Mr Black estimates that he will use 4000 kWh in the next 3 months. From which company would his gas bill be cheaper and by how much?

18 Two websites sell the same type of radio. Sunil is going to buy the radio from one of the websites. He also has to pay for postage. Which website is cheaper and by how much. People pay to visit a garden. 145 People pay. 39 of them are under 16. How much ticket money is paid altogether. The shaded rug is twice as long as it is wide. The perimeter of the rectangle is 30cm What is the area of the rectangle? The price of a coat is £65 In a sale the price is reduced by 15% What is the sale price of the coat? Every day a machine makes 500 drawing pins and puts them into boxes. The machine needs 15 drawing pins to fill a box. How many boxes can be filled with the 500 drawing pins? A special pack of apricots has 50% extra free. Fill in the missing number on the table. Website AWebsite B Cost of radio£79.99£76.76 Cost of Postage£3.49£6.79 Tickets: Age 16 and over £3.60 Under 16 £2.25 Weight Number of apricots Ordinary pack 450g10 Special Pack g15

19 Which is the best value for money 500g of sausages for £2.75 or 650g of the same type of sausage for £3.70? You must show all your working. The diagrams below show a rectangle and a parallelogram. Kylie uses a piece of string to measure the perimeter of a shape. The string fits exactly round a rectangle 10cm by 8cm. She then fits it exactly round a square. How long is one side of the square? Sara had £50 to spend on a day trip to France. The exchange rate was ε 1.55 = £1 How many Euros did she get in exchange for her £50? She saw a watch she liked priced at ε43. How much was the watch to the nearest penny? 6.1cm 3.7cm 6.1cm 3.7cm Calculate the area of the rectangle. Explain why the area of the parallelogram is equal to the area of the rectangle.

20 A shopkeeper uses this formula to calculate the total cost when customers pay by monthly instalments. C = d + 24 × m C is the total cost in pounds. d is the deposit in pounds. m is the monthly instalment in pounds. (a) The deposit for a wardrobe is £16. The monthly payments are £10. What is the total cost? The value of a vintage car rises from £ to £ Work out the percentage increase in the price of the car. Mutasem wants to buy two of these luxury chairs. At which shop is the price of the two chairs the cheapest? You must show your working. Martha books a 14-night holiday in May. She books for herself, husband Billy and daughter Mary (aged 11). She books the holiday online. Explain clearly why the total cost will be £990.

21 What is the question asking me? What Information do I already have? What Maths will I be using? What Calculations and working out do I need to do? How can I check that my Answer is correct?

22 What is the question asking me? What information do I already have?

23 What Maths will I be using?

24 What calculations / working out do I need to do?

25 How can I check that my answer is correct?


Download ppt "‘Boxing Up’ " Good teaching is more a giving of right questions than a giving of right answers.“ Josef Albers ‘Learning is making sense,"

Similar presentations


Ads by Google