Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

 Rates and Unit Rates Unit Rate: 6.RP.2 and 6.RP.3.

Similar presentations


Presentation on theme: " Rates and Unit Rates Unit Rate: 6.RP.2 and 6.RP.3."— Presentation transcript:

1  Rates and Unit Rates Unit Rate: 6.RP.2 and 6.RP.3

2 What Is a Rate?  A ratio with two different units:  Examples:  Miles/hour (mph)  Feet per second  Dollar per pound  Dollars per hour Example: I can run 12 miles in 2 hours.

3 Unit Rates  How are unit rates different than other rates?  Still compare two different units but the second value in the ratio is simplified to one.  Ex: 40 miles/one hour $2 per pound Decide which unit you want to be the single unit and write it on the bottom of your ratio. Then divide. Be sure both units are included in your answer. Example: I can run 12 miles in 2 hours. 12 miles/2 hours = 6 miles/hour

4 Example #1 A 16-piece box of Jolly Ranchers cost $9.60. What is the cost per candy? Per dozen?

5 Example #1 A 16-piece box of Jolly Ranchers cost $9.60. What is the cost per piece of candy? Per ten pieces? Answer: $0.60 per piece $7.20 for 10 pieces

6 Example #2 What is the cost of a lollipop if a package of 96 costs $24.00?

7 Example #2 What is the cost of a lollipop if a package of 96 costs $24.00? Answer: $0.25 per lollipop

8 Example #3 What is the cost for a gallon of gas if I paid $52.34 for 13.5 gallons of gas?

9 Example #3 What is the cost for a gallon of gas if I paid $52.34 for 13.5 gallons of gas? Answer: $3.88/gallon

10 What’s Your Rate? How fast can you… Do jumping jacks? Say the alphabet? Hop on one foot? You will work with a partner to find out how many times you can do certain activities in a given amount of time…

11 Exit Ticket 1.) Your sister picked up 3 lbs of tomatoes at the farm stand. She paid $5.25. What was the unit rate per pound? 2.) Jerry was trying out for the cross country team. He has to be able to run an 8.5 min mile. If he ran 5 mi in 45 min last weekend, will this rate be good enough to make the team?

12 Which car has the best gas mileage? Camry Mustang Hummer Prius Accord

13 Express each as a unit rate miles traveled in 3 hours2. $6.99 for 4 pounds of gummy bears (round to the nearest cent) 3. earned $45 in 6 hours4. drove 350 miles on 20 gallons of gas

14 Express each as a unit rate, cont… 5. typed 390 words in 15 minutes students for 24 chaperones

15 Find the unit rate to determine the better buy. 7. $3.89 for 20 units or $2.79 for 12 units 8. $3.99 for 16 ounces or $2.99 for 12 ounces

16 Find the unit rate to determine the better buy cans of soda for $3.99 or 24 cans for $ $2.65 for 60 paper plates or $1.99 for 48 paper plates 11. $3.99 for 10.5 oz box of cereal or $4.50 for a 12.2 oz box of cereal

17 Warm Up Complete the following table by drawing in the correct number of dots to keep the ratios equivalent. ERUX FSVY GTWZ


Download ppt " Rates and Unit Rates Unit Rate: 6.RP.2 and 6.RP.3."

Similar presentations


Ads by Google