Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Mrs. Bs Pet Shop. Mrs Bs Pet Shop sells pythons by the pound! Pythons cost $4.00 per pound, and you have $125.00 to spend. 1. What is the weight of the.

Similar presentations


Presentation on theme: "Mrs. Bs Pet Shop. Mrs Bs Pet Shop sells pythons by the pound! Pythons cost $4.00 per pound, and you have $125.00 to spend. 1. What is the weight of the."— Presentation transcript:

1 Mrs. Bs Pet Shop

2 Mrs Bs Pet Shop sells pythons by the pound! Pythons cost $4.00 per pound, and you have $125.00 to spend. 1. What is the weight of the largest python you can afford to buy? 2. How much will your pet python cost? 24.33 lbs. 32.5 lbs.27.62 lbs. 34.14 lbs.

3 Mrs. B charges by the hour for dog grooming services. The current price is $25.00 per hour. 3. If your dog stays with the groomer for 1.25 hours, how much will it cost you?

4 Pet Workout Center Mrs. B just opened a great new workout center for pets! Your dog can burn 58.6 calories per hour on the treadmill. 4. If he exercises for 0.75 hours, how many calories will he burn? NEW!

5 Mrs. B sells a variety of different bird seed mixes by the pound. She charges the same price for all types - $1.55 per pound. 5. If you buy 3.4 pounds of bird seed, how much will it cost?

6 Sale on goldfish!!! Dont miss this incredible deal on goldfish: 15 goldfish for $11.25 6. What is the price of one goldfish?

7 Mrs. B needs helping cleaning the guinea pig cages. She hires you to work 3 days a week, and pays you a total of $192.54. 7. How much money do you make in one day?

8 Mrs. B wants to sell all four of these adorable kittens for $69.96. 8.Your mom will only let you buy one kitten. How much will your kitten cost?

9 You can buy 24 fancy dog bone treats for $6.72. 9. How much does each dog bone cost?

10 Mrs. Bs Pet Shop sold $82.39 worth of turtles last month. 10. If turtles cost $7.49 each, how many turtles were sold last month?


Download ppt "Mrs. Bs Pet Shop. Mrs Bs Pet Shop sells pythons by the pound! Pythons cost $4.00 per pound, and you have $125.00 to spend. 1. What is the weight of the."

Similar presentations


Ads by Google