Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Mrs. Connolly. Def. The standard unit of measurement to compare the prices of packages that are different sizes How do retailers try to confuse consumers.

Similar presentations


Presentation on theme: "Mrs. Connolly. Def. The standard unit of measurement to compare the prices of packages that are different sizes How do retailers try to confuse consumers."— Presentation transcript:

1 Mrs. Connolly

2 Def. The standard unit of measurement to compare the prices of packages that are different sizes How do retailers try to confuse consumers with unit price information? Unit Price = Total Price/Unit of Measurement

3 The brand of peppermint mouthwash that Claudia likes is offered in two sizes, 12 ounces for $2.89 and 16 ounces for $3.39. Which is the better buy? Total Price = Unit Price Unit of Measurement $2.89 = $0.24/oz 12 oz $3.39 = $0.21/oz 16 oz BETTER BUY – 16 ounces

4 You are in the market to buy soft drinks. Jewel is offering a six-pack of 12-ounces for $2.99 and a liter bottle for $1.29. Which is the better buy? *Hint: 1liter = 33.8 ounces Total Price = Unit Price Unit of Measurement $2.99 = $0.041/oz 72 oz $1.29 = $0.038/oz 33.8 oz BETTER BUY – 1 liter


Download ppt "Mrs. Connolly. Def. The standard unit of measurement to compare the prices of packages that are different sizes How do retailers try to confuse consumers."

Similar presentations


Ads by Google