Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Welcome to 6 th Grade Decimal Jeopardy. $100 $200 $300 $400 $100 $200 $300 $400 Adding & Subtracting Multiplying & Dividing Using Models YOU Figure it.

Similar presentations


Presentation on theme: "Welcome to 6 th Grade Decimal Jeopardy. $100 $200 $300 $400 $100 $200 $300 $400 Adding & Subtracting Multiplying & Dividing Using Models YOU Figure it."— Presentation transcript:

1 Welcome to 6 th Grade Decimal Jeopardy

2 $100 $200 $300 $400 $100 $200 $300 $400 Adding & Subtracting Multiplying & Dividing Using Models YOU Figure it Out!

3 Question for Column 1 $100 Find the sum or difference: 7 – 3.81

4 Column 1 Answer $100 7 – 3.81 = 3.19 Be sure you use a calculator to check your subtraction!

5 Question for Column 1 $200 Evaluate the expression y when y=2.21

6 Column 1 Answer $ = 6.71 Be sure you use a calculator to check your subtraction!

7 Question for Column 1 $300 Pam ordered a CD for $13.53, a sweater for $27.92, and a necklace for $ She added $17.63 for tax, shipping, and handling. What was the total cost of Pams order?

8 Column 1 Answer $300 $ $ $ $17.63 = $126.45

9 Question for Column 1 $400 You have $115 in the bank. You withdraw (take out) $52.60 and deposit (put in) $ What is the new balance?

10 Column 1 Answer $400 The new balance is $93.59 $115 - $ $31.19 = $93.59

11 Question for Column 2 $100 Which number equals 0.22 x 0.2?

12 Column 2 Answer $ x 0.2 = Dont forget, if there are a total of 3 digits to the right of the decimal point in the problem, there have to be 3 digits to the right of the decimal point in the product.

13 Question for Column 2 $200 Tony spent $3.60 at the Tiki Tiger Hut. If he bought 8 erasers, how much did each eraser cost?

14 Column 2 Answer $200 $3.60 ÷ 8 = $0.45 each

15 Question for Column 2 $300 A gas station charges $48.86 for 14 gallons of gasoline. What is the cost per gallon?

16 Column 2 Answer $300 $48.86 ÷ 14 = $3.49 per gallon Remember, cost per gallon means cost ÷ gallons

17 Question for Column 2 $400 Chicken cost $5.64 per pound at grocery store. If Jamal bought 4 pounds, what was the cost?

18 Column 2 Answer $400 $5.64 x 4 pounds = $22.56 You arent finding the cost per pound, because they already told you the cost per pound. Multiply by 4, since you are spending $5.64 four times.

19 Question for Column 3 $100 According to the model, what is the sum of ?

20 Column 3 Answer $ = 0.2

21 Question for Column 3 $200 The product of 1.1 and 0.3 is shown: What is the product of 1.1 and 0.3 ?

22 Column 3 Answer $ x 0.3 = 0.33 Dont forget to check the answer on your calculator!

23 Question for Column 3 $300 Which expression does this model represent? Hint: ______ sets of ______

24 Column 3 Answer $300 Answer: 5 x 0.4 Because there are 5 sets of 0.4.

25 Question for Column 3 $400 Hint: How many total do you have? What size is each group?

26 Column 3 Answer $400 You have 5.6 total, and youre breaking it into groups that are 0.7 each.

27 Question for Column 4 $100 Baseball players calculate their batting average by determining their hits per at-bat. Find the batting average for a player who got 36 hits in 105 at-bats. Round the answer to the nearest thousandth.

28 Column 4 Answer $ ÷ 105 = …… rounds to 0.343

29 Question for Column 4 $200 The table shows the price of Darias bills for one month. Estimate the total cost of Darias gas and water bills. Round to the nearest dollar. BillAmount Gas$55.18 Phone$62.26 Electric$ Cable$ Water$18.20

30 Column 4 Answer $200 $55 + $18 = $73 BillAmount Gas$55.18 Phone$62.26 Electric$ Cable$ Water$18.20 Read the question carefully, just like you will on the test!

31 Question for Column 4 $300 Which model shows the expression 0.6 x 0.4?

32 Column 4 Answer $ overlaps with 0.4 and the product is 0.24

33 Question for Column 4 $400 A car uses 3 gallons of gas to travel 93.6 miles. How many miles per gallons of gasoline did the car use?

34 Column 4 Answer $ miles ÷ 3 gallons = 31.2 miles per gallon Miles per gallon means miles ÷ gallons, IN THAT ORDER.


Download ppt "Welcome to 6 th Grade Decimal Jeopardy. $100 $200 $300 $400 $100 $200 $300 $400 Adding & Subtracting Multiplying & Dividing Using Models YOU Figure it."

Similar presentations


Ads by Google