Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

DATE: ______/_______/_______ NAME:__________________________ Math- 8 PRACTICE proportions SITUATIONANSWER (write a ratio and/ or set up a proportion and.

Similar presentations


Presentation on theme: "DATE: ______/_______/_______ NAME:__________________________ Math- 8 PRACTICE proportions SITUATIONANSWER (write a ratio and/ or set up a proportion and."— Presentation transcript:

1 DATE: ______/_______/_______ NAME:__________________________ Math- 8 PRACTICE proportions SITUATIONANSWER (write a ratio and/ or set up a proportion and solve) 1.Joe earns $18 per week. He saves $5 per week. What is the ratio of his savings to his earnings? 2. Guests at a restaurant have a choice of soup or salad with their meals. Thirty-five guests choose soup, and 64 choose salad. What is the ratio of soup to salad orders? 3. Wilt Chamberlain scored 100 points in a single basketball game on March 2, In that game, he made 36 field goals in 63 attempts. Find the ratio of field goals to attempts. 4. The 1906 Chicago baseball team set a record by losing only 36 games out of 154 games that they played. Find the ratio of games won to games played. 5.During Sonias trip across the country, she traveled 2,884 miles. Her trip took 7 days. Find a unit rate to represent the average miles she traveled per day during her trip. 6. Randall recorded 8 songs on his most recent CD. The total length of the CD is 49 minutes. Find a unit rate to represent the average length per song on the CD. 7. An 8-ounce can of tomatoes costs $1.14. A 12 ounce can costs Which can of tomatoes has the better unit price? 8.If 16 men can build 3 cabinets in one day. How many men are needed to build 9 cabinets in one day? 9.A car travels 150 kilometers in 3 hours. How many kilometers will it travel in 7 hours?

2 SITUATIONANSWER (write a ratio and/ or set up a proportion and solve) 10.Kaitlin is building a doghouse for her dog. She is making the dimensions proportional to her own house. Her house is 54.5 ft. long and 36.4 feet wide. The length of her dogs house will be 6.5 ft long. How wide will the dog house be? 11. May earned $5.50 for selling 3 baskets of apples. How much can she earn for 7 baskets of apples? 12. A stack of recyclable newspaper 36 inches high will save one tree. How many trees are saved if a stack of newspapers 14 feet high is recycled. (Hint: change feet to inches; 1 ft = 12 in) 13. The ratio of the scale model to the actual train is 1 inch to 48 inches. If the length of the railroad car is 80 feet, find the length of the scale model. 14. A printing press that prints money can print 8,000 sheets of 32 bills every hour. If five-dollar bills are printed, what is the value of the money printed during an 8-hour shift. 15. The scale on a map is ½ inch = 15 miles. If two towns, Jackson and Lincoln, are 50 miles apart, how far apart are they on the map? Washington is 20 miles from Jackson. According to the scale, how far is Washington from Lincoln? 16. According to the label on a box of pretzels, a serving is about 1 ounce, or 12 pretzels. 110 calories are contained in each serving. Pete ate 30 pretzels while he watched his favorite TV show. About how many calories did he consume? 17. Rita traveled 1,250 miles in the first 3 days of her trip. At this rate, how long will it take her to travel 1,875 miles? 18. Angie wants to enlarge a picture. It has a length of 4 inches and a width of 6 inches. If she enlarges the picture proportionately and the length is10 inches. What will the new area of the picture be?


Download ppt "DATE: ______/_______/_______ NAME:__________________________ Math- 8 PRACTICE proportions SITUATIONANSWER (write a ratio and/ or set up a proportion and."

Similar presentations


Ads by Google