Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Chocolate Chip Cookies Comparison Personal Finance cost comparison lab.

Similar presentations


Presentation on theme: "Chocolate Chip Cookies Comparison Personal Finance cost comparison lab."— Presentation transcript:

1 Chocolate Chip Cookies Comparison Personal Finance cost comparison lab

2 Warm-Up In your group, half your recipe- marking on the recipe copy found in your kitchens You may need to convert- ¼ cup needs to be turned into tablespoons to half it Note- If you eat any raw cookie dough today you will get a ZERO. Agenda 1.Read both recipes, figure out which you will cook first- get approved by teacher 2.You will bake 15 cookies of each, the pre-bought dough and the homemade. Extra dough will be formed into cookie sized drops, wrapped in plastic wrap and frozen for a special treat in May. 3.Set up your tasting plates, clean up – do not eat cookies until the teacher tells you!

3 Worksheet Directions Using the chart on the next slide, figure out the cost per cookie for your homemade recipe and the cost per cookie for the two pre- bought dough options. Answer the two questions at the bottom of your worksheet. Turn in your worksheet at the end of class. (need extra time? Its due at the start of class on Tuesday!)

4 To Figure Out Your Costs Nestle Toll House Cookie Dough - Scoop & Bake Chocolate Chip $5.59, makes 36 cookies Pillsbury Cookie dough, $4.17, makes 29 cookies Vanilla-.02 per tsp ItemCostQty in Package Chocolate chips$ oz / 1.5 cups butter$ Tbs Salt oz / 52 Tbs Baking soda$ oz /32 Tbs Baking powder oz / 20 Tbs Granulated sugar$4.395 lbs / 11 ¼ cups flour$3.295 lbs/ 20 cups Brown sugar$ oz / 1.5 cups packed eggs Shortening Tbs

5 Figuring Out Costs Remember from your packet that you first figure out the cost per unit Then you multiply times the number of units in your recipe Add all the individual ingredient costs Divide by the number of servings in the recipe Cost of Pkg/ Qty in Pkg $3.50 / 10 cups =.35 per cup = Cost per unit.35 x 4 cups = $1.40 used in recipe $ = $4.50 $.4.50 /6=.75 per serving 75 cents per serving


Download ppt "Chocolate Chip Cookies Comparison Personal Finance cost comparison lab."

Similar presentations


Ads by Google