Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

Advertising Or False Advertising Mrs. Levesque 7 th Grade Food & Nutrition.

Similar presentations


Presentation on theme: "Advertising Or False Advertising Mrs. Levesque 7 th Grade Food & Nutrition."— Presentation transcript:

1 Advertising Or False Advertising Mrs. Levesque 7 th Grade Food & Nutrition

2 Vocabulary Advertisement- A message to persuade consumer to buy. Marketing – Catchy/thematic ways of advertising a product generally established through research. Sale – Paying a different (lower?) than usual for a good or service. Consumer – A person who buys goods and services BOGO – Buy one get one False Advertising – Claiming a product will look or perform a certain way that it does not.

3 Ever get a burger at McDonalds that looks like this??????

4 How about Burger King???

5 How about Taco Bell???

6 More Like This!

7 False Advertising?

8 Have you ever bought a product that did not look or perform the way it was advertised? What was it?

9 Who is a Consumer? Are you a target market?

10 What kind of consumer are you? Easily influenced, savvy, economical, practical?

11 The Better Buy Two products are on sale at the grocery store. The first one is buy one get one free and is a 10 oz. package of rice for $1.99. The second one is a 16 oz. package of rice on sale for $1.39. which is the better buy? Why?

12 The Better Buy There is 3lb. Bag of apples for sale for $3.49. There are loose apples for sale for $1.29 per lb. Which is the better buy and why?

13 The Better Buy Filet Mignon (Top grade) is on sale for $5.99 per lb. London Broil (low grade) is on sale for $5.99 per lb. Which is the better buy and why?

14 The Better Buy Organic grapes are on sale for $2.99 per lb. Regular grapes are on sale – one 24oz. Bag for $4.50. Which is the better buy and why?

15 The Better Buy Cans of soup are on sale 2 for $3.00 or 3 for $4.00. Which would be the better buy and why?

16 The Better Buy When you buy your milk at the grocery store you consistently pay $3.29 per gallon. With the Stewarts milk club card, you pay $3.49 per gallon of milk but always get the 10 th gallon free. Where should you buy your milk and why?

17 The Better Buy Green beans are on sale for $1.99 per lb. and zucchini are on sale for $1.49 per lb. Which is the better buy and why?

18 The Better Buy Cucumbers are on sale for $0.89 per lb. and peppers are on sale for $0.92 per lb. Which is the better buy and why?

19 The Better Buy When buying juice, you could buy an 8 pack of juice boxes (6oz. Each) for $2.99 or a large container of juice (64 oz.) for $1.79. Which is the better buy and why? Which do you buy?


Download ppt "Advertising Or False Advertising Mrs. Levesque 7 th Grade Food & Nutrition."

Similar presentations


Ads by Google