Presentation is loading. Please wait.

Presentation is loading. Please wait.

نصب و پیکر بندی SQLServer 2008 R2

Similar presentations


Presentation on theme: "نصب و پیکر بندی SQLServer 2008 R2"— Presentation transcript:

1 نصب و پیکر بندی SQLServer 2008 R2
دانشگاه علوم پزشکی بوشهر 94/12/5

2 مقدمه: نصب و پیکر بندی SQLServer 2008 R2
این سیستم های اطلاعاتی ممکن است توسط برنامه نویس ها ایجاد شده باشند برای متمرکز کردن اطلاعات مربوط به یک سری نرم افزار های سازمانی مورد استفاده قرار بگیرند ، در هر جا که قرار باشد که نرم افزاری اطلاعات خود را ذخیره سازی کند ، نام SQL Server قطعا در محیط های ویندوزی وجود خواهد داشت . هم برنامه نویس ها و توسعه دهندگان نرم افزار استفاده می کنند و هم مدیران شبکه: برنامه نویس ها برای اجرا کردن و ذخیره اطلاعات نرم افزار خود به این پایگاه داده متکی هستند مدیران شبکه نیز برای راه اندازی سرویس های مختلف شبکه اعم از مانیتورینگ ، شیرپوینت ، OSC و بسیاری دیگر از محصولات که برای نگهداری اطلاعات خود به یک پایگاه داده نیاز دارند

3 قدم اول : نصب پیشنیاز های نصب SQL Server 2008
خوب مطابق روش های نصب هر نرم افزار ، این نرم افزار نیز دارای یک سری پیشنیاز های سخت افزاری و نرم افزاری برای نصب شدن دارد ، در خصوص پیشنیاز های سخت افزاری چندان صحبت نمی کنیم و بیشتر مبحث نرم افزار را دنبال می کنیم ، برای نصب SQL Server 2008 شما بعد از اینکه ویندوز را به درستی و بدون اشکال نصب کردید نیاز به نصب سرویس های زیر خواهید داشت :  مایکروسافت .NET Framework 3.5 مایکروسافت ( IIS ) Web Server معمولا برای نصب SQL Server 2008 نصب .Net framework 3.5 الزامی است اما نصب IIS چندان هم ضرورتی ندارد ، شما می توانید .NET Framework 3.5از وب سایت مایکروسافت در قالب فایل دریافت کنید و سپس بر روی سیستم نصب کنید

4 قدم دوم : کپی کردن فایل های نصب نرم افزار SQL Server 2008 بر روی هارد دیسک
اول اینکه نصب از طریق هارد دیسک بسیار بسیار سریعتر از نصب از روی DVD یا CD است . اگر قرار باشد بعدهای فابلیت های دیگری را به SQL Server 2008 اضافه کنید دیگر نیازی نیست DVD آنرا مجددا در سیستم قرار دهید. معمولا DVD ها دچار مشکلاتی مثل خش افتادن و از بین رفتن فایل های می شوند اما بر روی سیستم کمتر این مشکل بوجود می آید.

5 کپی شدن اطلاعات DVD بر روی سیستم عاملی است که قصد داریم بر روی آن SQL Server 2008 را نصب کنیم. 

6 کپی شدن اطلاعات DVD بر روی سیستم عاملی است که قصد داریم بر روی آن SQL Server 2008 را نصب کنیم. 

7 کپی شدن اطلاعات DVD بر روی سیستم عاملی است که قصد داریم بر روی آن SQL Server 2008 را نصب کنیم. 

8 قدم سوم : نصب نرم افزار بعد از اینکه فایل ها را بر روی سیستم کپی کردید ، از درون پوشه مربوطه فایل نصب نرم افزار یا Setup.exe را اجرا کنید ، چند ثانیه بعد تصویری مشابه آنچه که در پایین مشاهده می کنید را خواهید دید .  پنجره قبلی چند ثانیه یا بیشتر بر حسب سرعت سیستم شما ظاهر نخواهد شد و سپس شما صفحه ای مشابه آنچه در ادامه می بینید ، مشاهده خواهید کرد : 

9 قدم سوم : نصب نرم افزار

10 قدم پنجم : مرکز نصب SQL Server یا SQL Server Installation Center
بر روی لینک New installation or ad feature to an existing installation در قسمت سمت راست تصویر کلیک کنید . 

11 قدم پنجم : مرکز نصب SQL Server یا SQL Server Installation Center
صفحه ای مشابه صفحه ای که چندی قبل در نصب نرم افزار مشاده کردید مجددا ظاهر می شود ، این صفحه برای آماده سازی سیستم برای ورود به فرآیند نصب سرور است که بسته به سرعت سیستم شما زمان نمایش آن متفاوت است ، در ادامه بعد از رفتن این صفحه ، صفحه نصب نرم افزار را مشابه شکل های زیر مشاهده می کنید

12 قدم ششم : تنظیمات دلخواه
در این مرحله در صورت بروز خطا و مشاهده موارد خطا ، اگر هر کدام از این Check ها خطا داشته باشد ، می توانید بر روی لینک Show Details و یا View Detailed Report را برای پیدا کردن مشکل کلید و مجددا پس از رفع ایراد Check را انجام دهید. 

13 قدم هفتم : وارد کردن Product Key
بعد از اینکه تمامی Check ها در مرحله قبلی به درستی انجام شد بر روی دکمه OK کلیک کنید ، بعد از چند لحظه گزینه انتخاب نسخه و همچنین وارد کردن Product Key محصول مشابه شکل پایین نمایش داده خواهد شد ، توجه کنید که بر حسب نوع محصولی که در حال نصب آن هستید Product Key ممکن است در اینجا بصورت خودکار نمایش داده شود . توجه کنید که Product Key مربوط به محصول خود را وارد کنید ، Product Key وارد شده در تصویر پایین برای شما کار نخواهد کرد. 

14 قدم هفتم : وارد کردن Product Key

15 قدم هشتم : License Terms یا قوانین استفاده
Product Key محصول خود را در قسمت قبلی وارد کرده و یا گزینه Free Edition برای نصب نسخه آزمایشی SQL Server را انتخاب کنید ، و بر روی Next کلیک کنید ، بر روی گزینه I Accept the license terms تیک زده و سپس دکمه Next را بزنید. 

16 قدم نهم : نصب فایل های پشتیبانی یا Support Tools
زمانی که شکل زیر را مشاهده کردید دکمه Install را مطابق شکل انتخاب کنید

17 قدم نهم : نصب فایل های پشتیبانی یا Support Tools
با انتخاب گزینه Install در مرحله قبل شکل زیر به شما نمایش داده می شود که به شما مراحل نصب شدن Support Tools را نمایش می دهد ، این صفحه چند دقیقه برای نصب فایل های پشتیبان به زمان نیاز دارد0

18 قدم نهم : نصب فایل های پشتیبانی یا Support Tools
بعد از گذشت 30 ثانیه مجددا تصویر زیر را مشاهده خواهید کرد : 

19 قدم دهم : نصب Support Rules
اگر همه چیز با موفقیت انجام شود تصویر زیر به شما نشان داده خواهد شد ، در این لحظه دکمه Next را کلیک کنید

20 قدم دهم : نصب Support Rules

21 قدم یازدهم : انتخاب و نصب امکانات یا Feature های SQL Server 2008
در ادامه با تصویر زیر مواجه خواهید شد ، در اینجا مواردی که برای نصب مد نظر دارید را انتخاب کنید ، در حداقل موارد مواردی که در شکل زیر Check خورده اند را انتخاب کنید ، البته انتخاب اینکه چه مواردی بایستی انتخاب شوند کاملا به نوع محصولی که قرار است با SQL ارتباط برقرار کنید و همچنین امکاناتی است که شما قصد استفاده از آن را دارید بستگی دارد . موارد مد نظر خود را انتخاب کرده و Next را بزنید . 

22 قدم یازدهم : انتخاب و نصب امکانات یا Feature های SQL Server 2008

23 قدم یازدهم : انتخاب و نصب امکانات یا Feature های SQL Server 2008

24 قدم یازدهم : انتخاب و نصب امکانات یا Feature های SQL Server 2008
Database engine services كه امكانات پایگاه داده ها است. Integration services كه امكان زمامنبندي جهت پشتیبان گیري از بانك را مي دهد. Management tools complete كه محیط SQL Server Management Studio را كه بسیار ضروري و لازم ميباشد را نصب مي كند. و این سه انتخاب براي برنامه كافي مي باشد و همه جزییات را با انتخاب Select all مي توان نصب كرد كه زمان زیادي صرف مي شود! Full text search همانطور كه از نامش پیداست براي جستجوهايFull text query و جستجوي Meta filesبکار میرود. كه براي دادههاي از نوع char, varchar, nchar, , image, xml, varbinary,nvarchar, text, ntext or varbinary(max) وغیرو كاربرد دارد كه براي اطلاعات بیشتر بهhelp خود SQL SERVER مراجعه كنید.

25 قدم دوازدهم : نصب Instance و تنظیمات آن
بعد از اینکه در مرحله قبل گزینه Next را انتخاب کردید از شما در خصوص نام Instance سئوال خواهد شد ، معمولا در حالت عادی شما نیاز به تغییر این نامگذاری ندارید اما شما براحتی می توانید با توجه به کاربردی که برای استفاده از SQL Server در نظر گرفته اید نام Instance خود را تعیین کنید ، Instance در واقع یه مجموعه است که پایگاه های داده مربوط به SQL رو بصورت مجتمع در خود نگهداری می کند. در این مرحله شما مقادیر پیشفرض را انتخاب کرده و Next را بزنید. 

26 قدم دوازدهم : نصب Instance و تنظیمات آن

27 قدم سیزدهم : نیازمندی های فضای دیسک یا Disk Space Requirements
در تصویر زیر به شما فضای خالی موجود بر روی درایوی که قصد نصب SQL Server را دارید نمایش داده می شود ، توجه کنید که بر حسب نوع کارایی که SQL Server دارد ، حتما فضای مورد نیاز برای نصب و همچنین برای کاربردهای آینده این سرویس را در همینجا تعیین کنید ، در این نوع نصب نیازی به اعمال تغییرات نخواهید داشت و صرفا بر روی گزینه Next کلیک کنید . 

28 قدم سیزدهم : نیازمندی های فضای دیسک یا Disk Space Requirements

29 قدم چهاردهم : تنظیمات سرور یا Server Configuration
در این مرحله شما بایستی کاربران سرویس یا Service Account هایی که سرویس SQL بایستی توسط این کاربران بر روی سرور اجرا شود را ایجاد و مدیریت کنید . اگر تا بحال کابرانی برای استفاده به عنوان کاربر سرویس در ویندوز NT یا ساختار Active Directory ایجاد کرده اید ، می توانید از آنها در اینجا استفاده کنید ، توجه کنید که در هنگام ایجاد کاربران سرویس یا Service Accounts در هنگام ایجاد قسمت Password Never Expire را انتخاب کنید تا رمز عبوری که برای کاربر قرار داده اید بعد از مدتی منقضی نشده و سرویس شما دچار اشکال نشود . اگر برای انجام اینکار تا یه حال کاربری ایجاد نکرده این می توانید از کاربران Built-In موجود بر روی سیستم استفاده کنید این کاربران که مهمترین آنها به نام Network Service می باشد ، همانطور که در شکل زیر مشاهده می کنید نیازی به قرار دادن رمز نیز ندارند ، با استفاده از این کاربران سرویس شما به SQL Server این اجازه را می دهید که به هنگام Boot شدن ، سیستم بتواند سرویس های خود را Start کند . البته توجه کنید که این کاربران را بعدا از طریق قسمت Services در کنترل پنل می توانید تغییر دهید. 

30 قدم چهاردهم : تنظیمات سرور یا Server Configuration

31 قدم چهاردهم : تنظیمات سرور یا Server Configuration
در این قسمت شما کاربر Network Service را به عنوان کاربر سرویس یا Service Account برای تمامی سرویس های موجود انتخاب کنید . فراموش نکنید که تمامی Startup Type ها را برای تمامی سرویس های در حالت Automatic قرار دهید ، اینکار به سرویس های SQL Server Database Engine و SQL Agent و SQL Browser Service این امکان را می دهد که بعد از اینکه ویندوز restart شد بتوانند بصورت خودکار سرویس های خود را شروع کنند . سرویس SQL Server Database Service که در این لیست معمولا اولین سرویس می باشد به SQL Server این امکان را می دهد که بتواند اجرایی خود را انجام دهد ، سایر سرویس هایی که در اینجا مشاهده می کنید که در اینجا دو مورد هستند این امکان را بعد از نصب SQL Server به سیستم می دهند که SQL Server بعد از restart شدن و بوت مجدد سیستم توسط کاربران شبکه قابل مشاهده باشد . در مورد تب Collation فعلا به خود نگرانی راه ندهید و کاری با آن نداشته باشید مگر اینکه بعد ها قرار باشد نیاز مندی های خاصی را با این قابلیت برطرف کنید ، در نهایت بر روی گزینه Next کلیک کنید. 

32 قدم چهاردهم : تنظیمات سرور یا Server Configuration

33 قدم پانزدهم : انجام تنظیمات Database Engine - Account Provision
همانطور که در تصویر مشاهده می کنید ، شیوه های احراز هویت یا Authentication Mode ها در اینجا به دو صورت Windows و Mixed تقسیم بندی شده اند ، Windows Authentication Mode برای دسترسی به اطلاعات پایگاه داده از حساب های کاربری خود ویندوز یا سرویس اکتیودایرکتوری استفاده می کند اما در حالت Mixed Mode شما قادر هستید بصورت همزمان هم از Windows Mode و هم از SQL Server برای احراز هویت استفاده کنید. 

34 قدم پانزدهم : انجام تنظیمات Database Engine - Account Provision

35 قدم پانزدهم : انجام تنظیمات Database Engine - Account Provision
در اینجا و در این حالت نصب حالت Mixed Mode را انتخاب کنید ، اگر مطمئن هستید به احراز هویت توسط سرویس SQL نیازی ندارید می توانید گزینه Windows Mode را انتخاب کنید ، دقت کنید که بسیاری از نرم افزارهای جانبی که برای فعالیت خود نیازمند برقراری ارتباط با سرویس SQL دارند ساختار کاری خود را بر اساس حساب های کاربری SQL برنامه ریزی می کنند ، اگر شما این حالت نصب را برای استفاده در چنین نرم افزارهایی نیاز دارید بهتر است همین حالا حالت Mixed Mode را انتخاب کرده تا در آینده دچار مشکل نشوید اگر حالت Mixed Mode را انتخاب کنید بایستی برای حساب کاربری System Administrator که به اختصار sa گفته می شود یک رمز عبور انتخاب کنید ، برای sa یک رمز عبور قوی انتخاب کرده و آنرا تایید کنید و حتما در صورت نگهداری در جایی امن نگهداری کنید .توجه کنید که دسترسی به این حساب کاربری را به هیچ کس نبایستی بدهید مگر اینکه می خواهید شخص مورد نظر به پایگاه داده شما دسترسی پیدا کند .همچنین دقت کنید که شما بایستی یک کاربر ویندوزی را به عنوان مدیر یا administrator پایگاه داده SQL معرفی کنید ، در واقع به این کاربر SQL Server Administrator گفته می شود . اگر نمی خواهید Administrator سیستم قادر به دسترسی به پایگاه داده باشد بهتر است خودتان یک حساب کاربری در ویندوز ایجاد کرده و آن را به عنوان SQL Administrator در اینجا معرفی کنید در غیر اینصورت کاربر Local Administrator سیستم و یا همین کاربری که در حال استفاده از آن هستید را به عنوان کاربر Administrator انتخاب کنید

36 قدم پانزدهم : انجام تنظیمات Database Engine - Account Provision

37 قدم پانزدهم : انجام تنظیمات Database Engine - Account Provision

38 قدم پانزدهم : انجام تنظیمات Database Engine - Account Provision

39 قدم پانزدهم : انجام تنظیمات Database Engine - Account Provision

40 قدم شانزدهم : انجام تنظیمات Database Engine - Data Directories

41 قدم شانزدهم : انجام تنظیمات Database Engine - Data Directories
اگر می خواهید دقیقا محل قرار گیری انواع فایل های پایگاه داده را بر روی درایوهای سرور را مشخص کنید در این قسمت می توانید اینکار را انجام دهید . معمولا برای قرارگیری فایل های دیتابیس یا Database Files و فایل های لاگ یا Log Files پیشنهاد می شود برای بدست آوردن بهترین کارایی از سیستم این دو نوع فایل در هارد دیسک های فیزیکی مجزا قرار بگیرند ، اما این کاملا به تنظیماتی دارد که بر روی ویندوز برای اینکار انجام شده و اینکه سرور شما از قابلیت های Raid پشتیبانی میکند یا خیر . اگر در حال نصب این سرویس بر روی یک سرور معمولی یا یک لپ تاپ برای استفاده شخصی هستید ، نگران این موارد نباشید و هیچ چیز را تغییر ندهید فقط مسیرها را به شکل زیر تعیین کنید : Data root directory           C:\Program Files\Microsoft SQL Server User database directory    C:\Data User log directory             C:\Logs Temp DB directory              C:\TempDB Temp Log directory             C:\TempDB Backup directory                C:\Backups

42 قدم شانزدهم : انجام تنظیمات Database Engine - Data Directories
با تنظیمات موجود در تب FILESTREAM کاری نداشته باشید مگر اینکه دقیقا میدانید که این تب چه کاری انجام میدهد ، پیشنهاد می کنم زیاد درگیر کارهایی که این تب در ابتدای نصب سرور انجام می دهد نشوید ، شما می توانید بعد از نصب کامل سرویس SQL با استفاده از تغییر دادن spconfigure ‘filestreamaccess_level’ تغییرات مربوط به این تب را انجام دهید اما فعلا کاری با این قسمت نداشته باشید و بر روی دکمه Next کلیک کنید. 

43 قدم هفدهم : گزارش خطاهای استفاده یا Error Usage Reporting
این قسمت در نصب تمامی محصولات مایکروسافت از شما سئوال می شود که آیا می خواهید خطاهایی که در سرویس شما ایجاد می شود را با مایکروسافت در میان بگذارید ؟

44 قدم هجدهم : قوانین نصب یا Installation Rules
در این قسمت تمامی مواردی که ممکن است در نصب SQL Server اختلال ایجاد کنند بررسی شده و در نهایت به شما گزارش داده می شود. در اینجا هم مثل مرحله قبلی Next را بزنید و به سراغ صفحه بعدی بروید. 

45 قدم نوزدهم : آماده برای نصب
در این صفحه شما خلاصه ای از تمامی مواردی که تا کنون انجام داده اید را مشاهده می کنید ، در اینجا شما این امکان را دارید که در صورت رویت مشکلی به عقب بازگشته و مشکل را رفع نمایید .  سعی کنید در همین مرحله تمامی موارد را بررسی کنید تا در هنگام یا پس از نصب نرم افزار دچار مشکل نشوید ، بعد از اینکه از صحت تمامی موارد اطمینان حاصل کردید بر روی گزینه install کلیک کنید . 

46 فرآیند نصب در این مرحله SQL Server 2008 شروع به نصب خود بر روی سیستم می کند ، این فرآیند نصب بسته به سرعت پردازنده و سیستم شما زمانگیر خواهد بود ، اما به دلیل اینکه شما در مرحله اول منابع موجود برای نصب سرور را بر روی هارد دیسک سیستم کپی کردید فرآیند نصب بسیار بسیار سریعتر انجام خواهد شد

47 فرآیند نصب

48 قدم بیستم : اتمام فرآیند نصب
و در نهایت فرآیند نصب SQL Server 2008 با موفقیت انجام می شود. 

49 قدم بیستم : اتمام فرآیند نصب
  قدم بیستم : اتمام فرآیند نصب همانطور که در تصویر بالا مشاهده می کنید ، لینک یک Log File از تمامی مراحلی که انجام شده است برای شما نمایش داده می شود ، این اطلاعات چندان برای اطمینان حاصل کردن از نصب سالم سرویس SQL مناسب نیستند ، در ادامه به شما روش تست صحت نصب و عملکرد SQL Server را آموزش خواهیم داد ، بر روی دکمه Close کلیک کنید . توجه کنید بعد از این مرحله باید سیستم را Restart کنید اما در این لحظه سرور بصورت خودکار restart نخواهد شد . در نهایت بصورت دستی سرور را خاموش کنید تا فرآیند نصب سرویس SQL بصورت کامل انجام شود . 

50 چگونه بررسی کنیم که نصب SQL Server 2008 به درستی انجام شده است ؟
هم اکنون SQL Server 2008 به درستی نصب شده است اما شما بایستی به عنوان کسی که به تازگی وارد نصب SQL Server شده است بتوانید بررسی های فنی بیشتری را نسبت به دیگران جهت صحت نصب SQL Server انجام دهید . در ادامه مراحلی را به هم دنبال میکنیم که در حالت عادی ممکن است به آن چندان توجهی نکرده باشید، بررسی اول : آیا سرویس های SQL Server به درستی فعال شده اند ؟ برای اینکار مشابه تصویر پایین وارد کنسول Services.msc شوید و مطمئن شوید که سرویس MSSQLSERVER در حالت Started قرار گرفته است و Startup Type آن بصورت Automatic قرار گرفته است .

51 بررسی اول : آیا سرویس های SQL Server به درستی فعال شده اند

52 بررسی دوم : آیا Management Studio به درستی کار می کند ؟
همانطور که می دانید Management Studio کنسول مدیریتی Instance ها و دیتابیش های SQL می باشد ، جهت بررسی این کنسول می توانید ابتدا وارد منوی استارت شده و از طریق قسمت Microsoft SQL Server و در نهایت مشابه تصویر پایین SQL Server Management Studio را انتخاب کنید . 

53 اجرای SQL Server 2008 R2 Management Studio

54 اجرای SQL Server 2008 R2 با باز شدن پیغام زیر گزینه NO را انتخاب کنید
You can import customized user settings from SQL server 2005 Management Studio. Be aware that some SQL Server 2008 default settings might be changed after you import your customized user settings. Do you want to import your customized user setting from SQL Server Management Studio? NO

55 بررسی سوم : آیا می توانید از SQL یک Query ساده بگیرید؟
بعد از انتخاب نام Instance که در قسمت قبل مشاده کردیده و انتخاب Connect و ورود به کنسول مدیریتی شما بایستی تست کنید که آیا می توانید یک Query ساده از دیتابیس ها بگیرید یا خیز ، برای اینکار بر روی نام instance خود راست کلیک کرده و گزینه New Query را انتخاب کنید 

56 بررسی سوم : آیا می توانید از SQL یک Query ساده بگیرید؟
برای تست صحت داده ها Query زیر را وارد کرده و با زدن کلیک F5 آن را اجرا کنید . 

57 بررسی چهارم : آیا SQL Server Agent به درستی فعالیت می کند ؟
SQL Server Agent برای انجام فعالیت های روزمره و برنامه ریزی شده در ساختار SQL Server بسیار مهم است ، برای اینکه مطمئن شویم این سرویس به درستی فعالیت می کند ، مطمئن شوید که بر روی آیکن مورد نظر یک علامت سبز رنگ فلش مشابه شکل زیر وجود داشته باشد. 

58 بررسی چهارم : آیا SQL Server Agent به درستی فعالیت می کند ؟

59 بررسی پنجم : آیا SQL Server از طریق شبکه قابل دسترسی است ؟
با استفاده از دستور isql –L (or osql –L) بر روی یک SQL Server دیگر موجود در شبکه بررسی کنید که آیا میتوان SQL Server نصب شده را از طریق شبکه در لیست SQL Server ها مشاهده کرد یا خیر ، اگر از طریق شبکه نمیتوانید این سرور را مشاهده کنید بررسی کنید که سرویس SQL Server Browser در روی سیستم اجرا شده و فعال باشد

60 بررسی پنجم : آیا SQL Server از طریق شبکه قابل دسترسی است ؟

61 بررسی پنجم : آیا SQL Server از طریق شبکه قابل دسترسی است ؟

62 بررسی ششم :آیا TCP/IP Network Protocol بر روی سرور نصب شده فعال است ؟
اگر سرویس SQL Browser فعال شده است اما شما همچنان نمی توانید از طریق شبکه به پایگاه داده مورد نظر ارتباط برقرار کنید ، به قسمت منوی استارت ، Programs ، SQL Server 2008 و در نهایت SQL Server Configuration Manager مطابق شکل زیر وارد شوید

63 بررسی ششم :آیا TCP/IP Network Protocol بر روی سرور نصب شده فعال است ؟
در اینجا کنسول SQL Server Configuration Manager باز خواهد شد ، بر روی نود SQL Server Network Configuration کلیک کرده و آنرا باز کنید ، در مثال پایین ما به دلیل نصب Instance پیشفرض نام MSSQLSERVE را مشاهده می کنیم ، اگر در این مورد شکی دارید بر روی Protocols for MSSQLSERVER کلیک کنید

64 بررسی ششم :آیا TCP/IP Network Protocol بر روی سرور نصب شده فعال است ؟
در مثال بالا TCP/IP Network Protocol library غیر فعال یا disabled شده است .برای اینکه بتوان از طریق شبکه با این سرور در ارتباط بود بایستی این قسمت در حالت Enabled قرار بگیرد .اگر قصد برقرار ارتباط از راه دور و از طریق شبکه به این سرور را دارید سرویس مورد نظر را در بالا فعال کنید . اگر TCP/IP در حالت Disabled قرار گرفته است ، بر روی آن دابل کلیک کرده و تصویر زیر را مشاده خواهید کرد : 

65 بررسی ششم :آیا TCP/IP Network Protocol بر روی سرور نصب شده فعال است ؟
مطمئن شوید که گزینه Enabled در حالت Yes قرار گرفته است و بر روی OK کلیک کنید ، با پیام هشدار زیر مواجه خواهید شد:

66 بررسی ششم :آیا TCP/IP Network Protocol بر روی سرور نصب شده فعال است ؟

67 بررسی ششم :آیا TCP/IP Network Protocol بر روی سرور نصب شده فعال است ؟
بر روی OK کلیک کنید و مجددا شما به کنسول Configuration Manager بازگردانده خواهید شد . اما در این لحظه TCP/IP فعال شده است. 

68 بررسی ششم :آیا TCP/IP Network Protocol بر روی سرور نصب شده فعال است ؟
در این لحظه بهتر است که مجددا به قسمت Services رفته و سرویس MSSQLSERVER را یکبار RESTART کنید تا بتواند با پروتکل TCP/IP ارتباط برقرار کند ، مجددا جهت اتصال به این سرور تحت شبکه اقدام کنید ، و اینبار اگر در فایروال های مسیر مشکلی وجود نداشته باشد ارتباط شما به درستی برقرار خواهد شد

69 بررسی ششم :آیا TCP/IP Network Protocol بر روی سرور نصب شده فعال است ؟

70 بررسی ششم :آیا TCP/IP Network Protocol بر روی سرور نصب شده فعال است ؟

71 منبع : انجمن حرفه ای های فناوری اطلاعات ایران
نویسنده : محمد نصیری  منبع : انجمن حرفه ای های فناوری اطلاعات ایران 


Download ppt "نصب و پیکر بندی SQLServer 2008 R2"

Similar presentations


Ads by Google